Creșterile de prețuri au încetinit în septembrie. Cum arată topul scumpirilor

62449340
Pro TV

Rata anuală a inflaţiei a coborât, în luna septembrie 2024, la 4,62%, de la 5,1% în august, în condiţiile în care mărfurile alimentare s-au scumpit cu 4,72%, cele nealimentare cu 3,3%, iar serviciile cu 7,88%, potrivit datelor publicate vineri de INS.

„Indicele preţurilor de consum în luna septembrie 2024 comparativ cu luna august 2024 a fost 100,33%. Rata inflaţiei de la începutul anului (septembrie 2024 comparativ cu decembrie 2023) a fost 3,8%. Rata anuală a inflaţiei în luna septembrie 2024 comparativ cu luna septembrie 2023 a fost 4,6%. Rata medie a modificării preţurilor de consum în ultimele 12 luni (octombrie 2023 - septembrie 2024) faţă de precedentele 12 luni (octombrie 2022 - septembrie 2023) a fost 6,1%", se precizează în comunicatul INS.

Potrivit sursei citate, indicele armonizat al preţurilor de consum în luna septembrie 2024 comparativ cu luna august 2024 a fost 100,40%. Rata anuală a inflaţiei în luna septembrie 2024 comparativ cu luna septembrie 2023 calculată pe baza indicelui armonizat al preţurilor de consum (IAPC) a fost 4,8%. Rata medie a modificării preţurilor de consum în ultimele 12 luni (octombrie 2023 - septembrie 2024) faţă de precedentele 12 luni (octombrie 2022 - septembrie 2023) determinată pe baza IAPC a fost 6,4%.

Mărfurile alimentare s-au scumpit cu 4,72%, în septembrie 2024 faţă de septembrie 2023. La această categorie, cele mai mari scumpiri apar la „Alte legume şi conserve de legume”, unde preţurile au crescut cu 16,28%, în septembrie 2024 faţă de septembrie 2023, precum şi legumele şi conservele de legume, cu 13,79%. Făina s-a ieftinit cel mai mult, în septembrie 2024 faţă de septembrie 2023, cu 13,38%.

Mărfurile nealimentare s-au scumpit cu 3,3%, în septembrie 2024 faţă de septembrie 2023. Cel mai mult s-au scumpit detergenţii, cu 14,72%, articolele chimice, cu 10,66%, tutunul şi ţigările, cu 10,11%.

Serviciile s-au scumpit cu 7,88%, în septembrie 2024 faţă de septembrie 2023. Aici, serviciile poştale s-au scumpit cel mai mult, cu 17,80%, şi transportul aerian, cu 17,17%.

Prognoza BNR

Banca Naţională a României (BNR) a revizuit în scădere, la 4%, de la 4,9% anterior, prognoza de inflaţie pentru finalul anului 2024 şi anticipează că aceasta va ajunge la 3,4% la sfârşitul lui 2025, potrivit datelor prezentate în august de guvernatorul BNR, Mugur Isărescu.

Conform prezentării, tendinţa de reducere a ratei inflaţiei va continua pe cvasitotalitatea intervalului proiecţiei, însă ritmul dezinflaţiei este anticipat să încetinească vizibil în a doua parte a acestuia.

"Traiectoria este marcată de unele oscilaţii de ritm, induse preponderent de efecte de bază asociate evoluţiilor din trecut: majorări de impozite indirecte în ianuarie 2024, cu efect favorabil în ianuarie 2025; corecţii ale tarifelor la gaze naturale şi preţuri la legume, fructe, ouă în al doilea trimestru din 2024, cu efect nefavorabil în al doilea trimestru din 2025; majorare a accizei la carburanţi în iulie 2024, cu efect favorabil în iulie 2025", se menţiona în Raportul trimestrial asupra inflaţiei.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Telecabina de pe Tâmpa intră în modernizare. A fost inaugurată acum 54 de ani

Pentru cei care au în plan să viziteze Brașovul, este ultimul weekend în care vă mai puteți bucura de plimbări cu telecabina pe muntele Tâmpa.

Eveniment gastronomic inedit la Peștera Muierilor. Elevii și studenții din Gorj au pregătit bucate tradiționale

Că să ducă tradiția mai departe, câțiva tineri din județul Gorj s-au întrecut în cele mai bune rețete la ceaun. Deși nu au experiență, elevii și studenții s-au străduit să gătească cele mai bune preparate, unele păstrate din străbuni.

Descinderi în Galați, după un conflict în sala de forță. Ce au găsit polițiștii la percheziții

Patru bărbați, cu vârste între 20 și 43 de ani, din județul Galați, sunt reținuți după ce au fost implicați într-un scandal violent.

Recomandări
Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Reacția lui Nicuşor Dan la dezvăluirile despre șeful SPP Lucian Pahonțu: „Nu e în această situaţie”

Nicuşor Dan respinge acuzaţiile prezentate în mass-media despre Lucian Pahonţu, menţionând că şeful SPP nu a participat la reprimarea manifestanţilor în timpul Revoluţiei din 1989 sau ulterior.

Cel mai în vârstă monarh din Europa, Regele Harald al Norvegiei, a decedat la vârsta de 89 de ani

Regele Harald al V-lea al Norvegiei, care a plecat în exil în Statele Unite încă din copilărie, în timpul ocupației naziste a țării sale natale, a murit la vârsta de 89 de ani.