La cât timp a murit fetița de 4 ani din Timiș după ce a căzut din pat. A întins mâna să ia un pahar cu apă

×
Publicitate

Sfârşitul brusc al unei fetițe de doar 4 ani i-a convins pe poliţiştii din Timiş să deschidă două dosare penale pentru ucidere din culpă şi rele tratamente aplicate minorului.

Fetiţa era în grija unei asistente maternale în vârstă de 71 de ani şi a murit la câteva ore după ce a căzut din pat.

Anchetatorii vor să vadă dacă este cineva vinovat pentru această tragedie, mai ales că la necropsie s-au găsit vânătăi pe corpul copilei.

Potrivit poliţiştilor, în noaptea de miercuri spre joi, în jurul orei 1 noaptea, copila, care dormea singură în cameră, s-a întins spre un pahar de apă, aşezat pe noptieră.

A căzut însă din pat, iar la cap i-a apărut un cucui de dimensiuni mari. Asistenta maternală i-a auzit plânsetele şi a venit la ea, însă nu a sunat la 112.

Dimineaţă, după micul dejun, fetiţa s-a plâns că îi este rău şi a început să vomite. Abia atunci a fost chemată ambulanţa, însă medicii nu au putut să o salveze pe micuţa care a murit acasă, la aproximativ 8 ore după căzătură.

Pe trupul micuței sunt însă și alte leziuni mai vechi, poliția face cercetări

Aurora Voicilă, Poliția Timiș: ”Decesul survenind în urma hematomului provocat ca urmare a căzăturii, fiind întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă”.

Smaranda Marcu, purtător de cuvânt DGASPC Timiș: „Ne-a sunat asistentul maternal să ne zică că fata s-a aplecat după un pahar cu apă, a căzut. S-a simțit rău a doua zi”.

Însă legiştii au observat pe trupul micuţei câteva echimoze, aşa că se fac cercetări şi pentru rele tratamente aplicate minorului.

Vecin: „Nu știu cum s-a întâmplat. Trebuia să anunțe, ea și-a luat o răspundere, a semnat o răspundere. Am vorbit cu cineva și am zis că ce minte a avut la vârsta ei să ia copil așa mic. Ce i-a mai trebuit ei ăia trei, mici”.

Maltrataţi de părinţii biologici, fetiţa de 4 ani şi cei doi fraţi ai ei erau din această vară în grija asistentei maternale din localitatea Maşloc, o femeie în vârstă de 71 de ani.

Femeia ia copii în plasament de când avea 54 de ani și nu a avut niciodată probleme

Smaranda Marcu, purtător de cuvânt DGASPC Timiș: „Din punct de vedere legal, o persoană poate fi asistent maternal și după pensionare, cu mențiunea că trebuie evaluat din 3 în 3 ani”.

De altfel, femeia ia copii în plasament din 2006, când avea 54 de ani. Cei care o cunosc spun că nu a avut niciodată probleme.

Vecină: „A mai avut trei copii luați”.

Reporter: Îi supraveghea tot timpul?

Vecină: „Da, tot timpul, și la gradiniță. Dacă mergea până la magazin, suna, are doi băieți, un băiat mai mare, niciodată nu i-a lăsat singuri”.

Dosarele penale deschise de anchetatori vizează momentan fapta, şi nu o persoană anume. Cei doi fraţi ai fetiţei care s-a prăpădit au fost luaţi în grija Direcţiei pentru Protecţia Copilului.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
A ucis-o pe angajata însărcinată a fiicei sale cu un cuțit și o drujbă. Motivul halucinant al criminalului de 72 de ani

Bărbatul de 72 de ani din Bucureşti care s-a prezentat la Poliţie pentru a anunţa că a ucis-o pe angajata fiicei sale a folosit un cuţit, dar şi o drujbă. Incidentul a durat mai puţin de zece minute, însă victima a suferit multiple plăgi pe tot corpul.

 

Asistenta maternală din Timiș în grija căreia se afla fetița de 4 ani care a murit era autorizată din 2006

Asistenta maternală în grija căreia se afla fetiţa de 4 ani care a murit în judeţul Timiş era autorizată din 2006 şi s-a ocupt de 6 copii. Patru erau în prezent în grija ei – victima, un băiat de 18 ani, student, şi doi fraţi ai fetiţei care a murit.

 

Ce a pățit un cămătar din Buzău după ce și-a forțat victimele să-i plătească dobânzi de 100.000 de euro

Un bărbat în vârstă de 43 de ani a fost arestat pentru 30 de zile pentru săvârşirea infracţiunii de camătă, după ce ar fi încasat de la persoanele împrumutate dobânzi de aproximativ 100.000 de euro.

Recomandări
Oficial CNSAS, după declarațiile lui Nicușor Dan despre dosarul Revoluției: „De când adevărul are termen de prescripție?”

Vicepreședintele CNSAS, Mădălin Hodor, propune modelul german pentru dosarele Revoluției și Mineriadei, după ce președintele Nicușor Dan s-a declarat sceptic că acestea mai pot fi soluționate după 36 de ani.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Președintele Finlandei nu crede că Rusia va ataca NATO: „Nu are sens să pună la încercare cea mai puternică alianță militară”

Preşedintele Finlandei, Alexander Stubb, a declarat că nu crede că Rusia ar risca un atac împotriva unei ţări membre NATO şi că „nu ar avea niciun sens” să pună la încercare hotărârea alianţei, relatează Reuters.