Dispecerul 112 care a trimis la culcare un bărbat ucis ulterior cu drujba n-a pățit nimic

62066022

Dispecerul 112 care l-a trimis la culcare pe bărbatul din Sândărei, cel ce a sunat să ceară ajutor după ce i-a apărut la ușă un bărbat înarmat cu o drujbă, nu a fost sancționat, deși au trecut șase luni de când victima și-a pierdut viața.

În noaptea de 30 spre 31 ianuarie, un bărbat a fost ucis în Timiș de un bărbat înarmat cu o drujbă, care i-a pătruns în casă.

Acesta a sunat la 112 pentru a cere ajutor, spunându-i dispecerului că cineva încearcă să intre peste el în casă și că aude zgomot de drujbă. Polițistul i-a transmis, însă, că cel mai probabil este un vecin care taie lemne, așa că l-a trimis la culcare, informează Tion.ro.

Șapte minute mai târziu a venit un nou apel la 112, însă bărbatul a fost găsit decapitat cu drujba. Criminalul a fost prins pe stradă, în Sândrei.

În 21 febuarie, IPJ Timiș a început cercetarea polițistului de la dispecerat, fiind sesizat și Parchetul de pe lângă Judecătoria Timișoara, pentru săvârșirea infracțiunii de neglijență în serviciu.

Potrivit sursei citate, procedura de cercetare este însă suspendată din cauză că pe numele polițistului există un dosar penal în care se fac cercetări.

 Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Ovidiu Oanță, asaltat cu plângeri de oamenii simpli din Caracal, nemulțumiți de poliție

Cazul de la Caracal a scos în evidență multe deficiențe care există de mai mult timp în aparatul de stat, dar care au fost ignorate de cei care sunt plătiți din bani publici tocmai pentru a rezolva aceste probleme.

Noi imagini cu Gheorghe Dincă, surprinse în jurul orei în care ar fi ucis-o pe Alexandra

Au apărut noi imagini cu suspectul din Caracal, Gheorghe Dincă, surprinse joi, la ora 12:13.

Un poliţist din Capitală, arestat pentru contrabandă cu ţigări. Metoda de acțiune

Un poliţist din Capitală a fost arestat preventiv pentru contrabandă cu ţigări! Bărbatul lucra cu indivizi care aduceau marfă în complexurile engros din Bucureşti.

Recomandări
Rezultatele preliminare ale referendumului din Islanda privind aderarea la Uniunea Europeană. O tabără conduce la limită

Votul "Nu" conduce în referendumul organizat sâmbătă în Islanda privind reluarea negocierilor de aderare la Uniunea Europeană, conform cifrelor online publicate duminică.

Accident violent în județul Timiș: patru răniți. Autorul este un șofer fără permis, care consumase alcool și furase mașina

O urmărire ca-n filme s-a încheiat cu un accident violent în județul Timiș. Un bărbat de 27 de ani, băut și fără permis, care încerca să scape de polițiști, a lovit o mașină în care se aflau două tinere și a proiectat-o într-o terasă.

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus la țărm două fragmente de drone militare, care nu reprezentau un pericol

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus sâmbătă la țărm două fragmente de drone militare.