Călin Popescu Tăriceanu, citat la Parchetul General. Care sunt acuzațiile la adresa liderului ALDE

62105571
Pro TV

Liderul ALDE, Călin Popescu-Tăriceanu, a ajuns, miercuri după-amiază, la Parchetul General, fiind citat într-un dosar pentru abuz în serviciu în legătură cu neaplicarea unei decizii de incompatibilitate cu privire la un senator.

"Din ceea ce a apărut în presă, pentru că practica scurgerii informaţiilor către presă este una obişnuită a Parchetului din România, am aflat că sunt acuzat de abuz în serviciu în legătură cu neaplicarea unei decizii de incompatibilitate cu privire la un senator. Nu preşedintele Senatului, care are un rol mai degrabă de reprezentare şi nu are funcţii executive, nu el este cel care decide dacă un senator îşi păstrează calitatea de membru al Senatului sau şi-o pierde. Acest lucru se face în mod riguros pe baza unei proceduri pe care am îndeplinit-o, pe baza Regulamentului Senatului, iar decizia se ia de plenul Senatului cu majoritatea membrilor săi. Până nu voi vedea dosarul, nu pot da mai multe detalii. Cred că aici este vorba de o confuzie, dacă nu chiar mai mult, de o necunoaştere a prevederilor legale de către cei de la Parchet. Merg la Parchet, am tot interesul să colaborez cu Justiţia pentru lămurirea acestor chestiuni", a afirmat Tăriceanu la Parlament.

 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Bărbat reținut în Argeș pentru că ar fi abuzat un tânăr de 28 de ani cu probleme psihice

Un bărbat de 44 de ani din județul Argeș a fost reținut marți seară pentru viol.

O fetiță de 11 ani din Gorj ar fi fost abuzată de tatăl ei. Acuzațiile mamei, care până acum a fost la muncă în Italia

Un bărbat de 35 de ani, din judeţul Gorj, este acuzat că și-ar fi agresat sexual fiica, de numai 11 ani.

Anchetă la DIICOT privind rechizitoriul în cazul "Caracal"

DIICOT a anunțat miercuri, în urma informaţiilor apărute în spaţiul public cu privire la modul în care rechizitoriul în dosarul "Caracal" a fost difuzat către mass-media, că documentul nu a fost transmis jurnaliştilor de personalul instituţiei.

Recomandări
Oficial CNSAS, după declarațiile lui Nicușor Dan despre dosarul Revoluției: „De când adevărul are termen de prescripție?”

Vicepreședintele CNSAS, Mădălin Hodor, propune modelul german pentru dosarele Revoluției și Mineriadei, după ce președintele Nicușor Dan s-a declarat sceptic că acestea mai pot fi soluționate după 36 de ani.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Președintele Finlandei nu crede că Rusia va ataca NATO: „Nu are sens să pună la încercare cea mai puternică alianță militară”

Preşedintele Finlandei, Alexander Stubb, a declarat că nu crede că Rusia ar risca un atac împotriva unei ţări membre NATO şi că „nu ar avea niciun sens” să pună la încercare hotărârea alianţei, relatează Reuters.