Călătorie cu peripeții spre mare: Un tren a făcut 149 kilometri în cinci ore și jumătate

62564123
Shutterstock

O locomotivă defectă la tracțiunea unui tren spre litoral le-a dat luni dimineață bătăi de cap atât ceferiștilor, cât și pasagerilor, scrie ClubFeroviar.ro. 

Trenul Regio 2100 al SNTFC CFR Călători a plecat la ora programată, 3,42, din Sibiu, și trebuia să ajungă la Brașov, după ce ar fi străbătut o distanță de 149 km, după trei ore și 34 de minute, adică la ora 7,16.

Numai că pe traseu locomotiva DA 1201 a Depoului Sibiu s-a defectat în linie curentă (defecțiune la compresor) între stațiile Brădet și Vlădeni Ardeal. A fost trimisă în ajutor locomotiva DA 957 a Depoului Brașov, însă toată această manevră a cauzat o întârziere de aproximativ 120 de minute. Făcând calculul, rezultă că distanța de 149 km dintre Sibiu și Brașov a fost parcursă în cinci ore și jumătate.

A plecat din Brașov cu întârziere de aproape două ore

Trenul cu 100 de călători la bord și-a schimbat numărul la Brașov, în IR 1930, și a plecat de aici la ora 9,33, cu o întârziere de 115 minute față de ora din livret, remorcată cu locomotivă electrică. Garnitura trebuia să ajungă în Gara de Nord din București la ora 10,12 și să pleca mai departe spre Constanța la ora 10,30. Numai că la București Nord trenul a ajuns cu o întârziere de 121 de minute (potrivit datelor publice ale CNCF CFR SA).

La ora publicării acestei știri, trenul ajunsese în Gara de Nord și urma să plece mai departe spre destinația finală, unde ar fi trebuit, potrivit livretului, să ajungă la ora 12,57. "Acest lucru nu se va întâmpla, pentru că teleportarea nu s-a inventat încă", scrie Club Feroviar.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ivana Knoll a stârnit amuzamentul fanilor! Cum a ajuns croata să marcheze în poarta Angliei
FOTO Ivana Knoll a stârnit amuzamentul fanilor! Cum a ajuns croata să marcheze în poarta Angliei
Citește și...
Un ucrainean abandonat într-un pârâu de companioni a fost salvat cu elicopterul din Munții Maramureșului

Un tânăr ucrainean care a trecut granița în România, prin Munții Maramureșului, împreună cu un grup de cetățeni din țara vecină, a fost abandonat de către compatrioții săi, într-un pârâu, în momentul în care, epuizat fiind, nu s-a mai putut deplasa.

Un băiat de 9 ani din județul Constanța a murit după ce a fost prins sub un capac de canalizare, în timp ce se juca

Un băiat de 9 ani a murit, miercuri, după ce a fost prins sub capacul unei canalizări în timp ce se juca în curtea unui imobil, a informat Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Constanţa.

Urs de 400 de kilograme, împușcat în Poiana Brașov. Autoritățile spun că reprezenta un pericol pentru turiști

Un urs care şi-a făcut apariţia de mai multe ori în ultima perioadă în Poiana Braşov a fost împuşcat, întrucât fusese deja relocat şi s-a întors în zonă. 

Recomandări
Câți bani a strâns un român plătit cu salariul mediu în 18 ani de contribuții la Pilonul II. Din 2027 se schimbă regulile

Câștigurile românilor care au pensie privată obligatorie au ajuns în total la aproape 18 miliarde de euro, în cei 18 ani de când există Pilonul 2. 

Cine deține, de fapt, datoria României. Cui plătesc toți românii rate și dobânzi

Cu o datorie publică de aproape 62% din PIB, România depinde tot mai mult de finanțarea venită din partea investitorilor. Băncile, fondurile de pensii și investitorii străini se numără printre principalii creditori ai statului.

„Mi-a atins și sânii, m-a întrebat dacă am silicoane”. Mărturii ale pacientelor psihologului Ion Duvac

Mai multe femei îl acuză pe psihologul Ion Duvac de abuzuri sexuale. Polițiștii serviciului de investigații criminale din București l-au condus la audieri după ce i-au percheziționat casa și cabinetul.