Bricul "Mircea" a revenit din voiajul de instructie si se pregateste pentru Ziua Marinei. Show-ul oferit luni, la Constanta

×
Codul embed a fost copiat

Pe litoral, incepe cea mai frumoasa perioada a verii. Sambata, este Ziua Marinei, iar manifestarile dedicate acestei sarbatori au inceput deja.

Bricul Mircea a aparut luni spectaculos, in portul militar, la intoarcerea din voiajul de instructie care a durat 40 de zile. In ciuda valurilor neprietenoase, marinarii au sosit cantand, urcati pe catarge. Doamnele si domnisoarele de la mal i-au privit oftand.

Bricul Mircea a sosit din voiaj cu marinarii urcati in arborada, un exercitiu extrem de dificil, pentru ca cel mai inalt punct este la 44 de metri.

Nava a parcurs, in 40 de zile, peste 4.500 de mile in Marea Neagra si Marea Mediterana si a facut patru escale in Italia, Spania, Franta si Muntenegru.

Comandantul nava da raportul ministrului Apararii: "Domnule ministru, nava scoala "Mircea" a indeplinit misiunea dupa executarea marsului de instructie din Marea Mediterana."

Citește și
valuri litoral
Imagini dramatice la Neptun. Tanar luat de valurile marii, salvat in ultimul moment de salvamari si turisti

A fost un test dificil pentru cei 80 studenti ai Academiei Navale sau elevi ai Scolii Militare de Maistri. Au avut parte de zile agitate, cu mare involburata si valuri uriase.

Elena Druga, eleva: "Raul de mare a fost cea mai mare provocare, pentru ca la unii s-a manifestat mai mult, la unii mai putin."

Robert are 21 de ani si recunoaste ca voiajul a fost o adevarata incercare si pentru el. Mainile batatorite si tricoul rupt stau marturie spuselor lui.

Robert Vlad, elev: "In momentul in care m-am suit in arborada, m-am julit putin. Am exersat mult pentru ziua asta, este impresionant in momentul in care ajungem in port si toata lumea ne asteapta, ne saluta si ne ofera onorul."

In acest timp, pe mal, Antoaneta, la cei trei ani ai sai, dansa in asteptarea tatalui. Cand asteptarea a luat sfarsit, tatal si-a strans cu dor fiica in brate si a aflat ca sotia sa va mai aduce pe lume inca o fetita. Astfel de momente emotionante au trait luni zeci de parinti.

Bricul Mircea, cu un echipaj de 157 de marinari, a avut la bord 13 cadeti straini: din Bulgaria, China, Grecia, Polonia si Turcia.

 

Articol recomandat de sport.ro
Eleonora Incardona a avut probleme la meciul lui Inter
Eleonora Incardona a avut probleme la meciul lui Inter
Citește și...
Aglomeratia de care s-au lovit turistii de pe litoral, in trafic si pe plaja.
Aglomeratia de care s-au lovit turistii de pe litoral, in trafic si pe plaja. "Nu se poata asa ceva, isi bat joc"

Trafic nebun spre litoralul. Coloanele de masini s-au intins pe 15 kilometri, iar 4 masini s-au tamponat

Imagini dramatice la Neptun. Tanar luat de valurile marii, salvat in ultimul moment de salvamari si turisti
Imagini dramatice la Neptun. Tanar luat de valurile marii, salvat in ultimul moment de salvamari si turisti

Pe litoral ia sfarsit un weekend negru, cu sase turisti inecati in apele marii si alti zece salvati in ultimul moment de salvamari.

"Nicaieri nu gasesti distractie mai mare ca la Mamaia". Cum s-au distrat tinerii de pe litoral, pana dimineata, in cluburi

Aglomeratia de pe plaja s-a mutat azi-noapte in centrul statiunilor. Fie ca au ales sa petreaca o seara linistita la terasa sau la restaurant, fie ca au mers in club, turistii nu au lasat sa treaca noaptea de sambata nesarbatorita.

Recomandări
Mai mulți români au plătit cash mașini de peste 100.000 de euro. Ce riscă cei vizați de ANAF, pe lângă sechestru
Mai mulți români au plătit cash mașini de peste 100.000 de euro. Ce riscă cei vizați de ANAF, pe lângă sechestru

Sunt multe mașini de lux în România, fără ca proprietarii să poată justifica sursa banilor cu care le-au cumpărat.

Gerul siberian deja năprasnic se va înteți. Localitatea din România unde e cel mai frig din ultimii 14 ani
Gerul siberian deja năprasnic se va înteți. Localitatea din România unde e cel mai frig din ultimii 14 ani

Este ger de crapă pietrele în Moldova. În județul Botoșani au fost minus 16 grade Celsius, iar la Iași minus 14. Și în Delta Dunării, la Mahmudia, au fost minus 11 grade, cea mai mică temperatură din ultimii 14 ani.

Explozie a numărului de contribuabili la Sănătate: de la 7 la 12 milioane în mai puțin de un an. Unde se duc noile fonduri
Explozie a numărului de contribuabili la Sănătate: de la 7 la 12 milioane în mai puțin de un an. Unde se duc noile fonduri

Numărul românilor care plătesc asigurarea de sănătate (CASS) a crescut în ultimele luni ca urmare a modificărilor legislative.