Bogatiile ascunse in Marea Neagra, duminica, la "Romania, te iubesc!"

Romania, te iubesc, Cosmin Savu

Duminica, de la ora 18:00, la "Romania, te iubesc!", Cosmin Savu, corespondent special Stirile PRO TV, le arata telespectatorilor ce bogatii se ascund in Marea Neagra.

Nu este un secret pentru nimeni ca tara noastra este plina de bogatii, care uneori sunt prost gestionate. Nu doar muntii sunt cei care poarta bogatiile Romaniei in interiorul lor, ci si Marea Neagra are o sursa de comori ascunse in largul ei.

In ultimii ani, adancurile Marii Negre au devenit un teritoriu disputat de cautatorii de hidrocarburi: petrol si gaze. Harta energetica a Europei e pe cale sa se redeseneze, iar zona necercetata din largul coastelor Romaniei a atras deja jucatori de sute de miliarde de euro.

Cosmin Savu face o incursiune la zeci de kilometri distanta de tarm, in zona economica exclusiva a Romaniei din Marea Neagra: “Rusi si americani, cele mai mari companii din lume sau obscure casute postale in spatele carora se ascund mari investitori, toti acestia sunt jucatori economici intr-un mare meci, ce vizeaza resursele Romaniei din Marea Neagra”, a declarat Cosmin.

Citește și
Printul Charles
"Romania e o parte speciala a lumii". De ce printul Charles a devenit cel mai bun turist din tara noastra

Telespectatorii vor afla duminica, la PRO TV, cum sunt gestionate resursele Marii Negre si cum se desfasoara viata pe platformele petroliere.

Cele 10 editii din acest sezon "Romania, te iubesc!" difuzate pana acum au fost urmarite in medie de 1 milion de telespectatori. La nivelul publicului comercial, cu varste cuprinse intre 18 si 49 de ani, PRO TV a obtinut un rating mediu de 6.1 si o cota de piata de 17.4%, in timp ce televiziunea situata pe locul doi a inregistrat in medie 3.2 puncte de rating si 9.1% share.

Toate reportajele marca "Romania, te iubesc!" pot fi vazute pe romaniateiubesc.stirileprotv.ro sau pe voyo.ro.

Tu cand ai spus ultima data Romania, te iubesc?

Articol recomandat de sport.ro
Acuzații grave! Englezii susțin că grupa în care poate ajunge România la Mondial a fost măsluită
Acuzații grave! Englezii susțin că grupa în care poate ajunge România la Mondial a fost măsluită
Citește și...
Proiectul Casei SHARE. Duminica, la
Proiectul Casei SHARE. Duminica, la "Romania, te iubesc!", povestea comunitatii care a salvat sase frati de la inghet

Povestea Casei SHARE. Duminica, la Romania, te iubesc, povestea comunitatii care a salvat 6 frati de la inghet

"Romania e o parte speciala a lumii". De ce printul Charles a devenit cel mai bun turist din tara noastra

UN PRINT IN TRANSILVANIA, partea a II-a. Cum salvezi de la disparitie o intreaga civilizatie? Inveti cat mai multi oameni sa ii iubeasca valorile. Printul Charles incearca sa faca asta in tara noastra, pentru a-i salva civilizatia traditionala.

Printul Charles despre Romania:
Printul Charles despre Romania: "E o tragedie sa ridici cladiri din sticla". Interviu cu mostenitorul coroanei britanice

UN PRINT IN TRANSILVANIA, partea I. Radacinile familiei l-au adus pe Printul Charles in Romania. Surpriza pentru Print a fost sa gaseasca aici un spirit aproape intact al vremurilor cand omul traia autentic, cu masura, in mijlocul si cu ajutorul naturii.

Recomandări
Alegeri locale 2025. Pentru a vota este nevoie de un document de identitate. Ce trebuie să știe cei cu carte electronică
Alegeri locale 2025. Pentru a vota este nevoie de un document de identitate. Ce trebuie să știe cei cu carte electronică

Sute de tehnicieni STS lucrează în schimburi în aceste zile, ca să rezolve problemele ce apar în secții. Deja sunt ocupați, pentru că în sâmbătă seară se pun în funcțiune tabletele pentru înregistrarea și verificarea alegătorilor.

R. Moldova a solicitat energie de avarie din România, după ce sudul Ucrainei a rămas fără curent în urma atacurilor rusești
R. Moldova a solicitat energie de avarie din România, după ce sudul Ucrainei a rămas fără curent în urma atacurilor rusești

Moldelectrica a anunțat că atacurile rusești din regiunea Odesa au lăsat fără curent sudul Ucrainei și au afectat fluxurile energetice din zonă.

A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița, însă poate fi folosită doar la toalete
A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița, însă poate fi folosită doar la toalete

A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița. Va dura, însă, până va ajunge peste tot, pentru că rețeaua are peste 700 de kilometri.