Orban: Parlamentul a demarat procedura privind revocarea Avocatului Poporului

62154082
Agerpres

Preşedintele Camerei Deputaţilor, Ludovic Orban, a anunţat marţi că Parlamentul a demarat procedura privitoare la revocarea Avocatului Poporului.

"Am demarat procedura privitoare la revocarea Avocatului Poporului. Este o procedură care în legislatura trecută a fost demarată de grupurile parlamentare ale PNL. Solicitarea grupurilor parlamentare, formulată în legislatura trecută, nu a fost trimisă spre comisiile juridice comune. Birourile permanente reunite au refuzat să deruleze procedurile din Legea Avocatului Poporului şi procedurile regulamentare", a declarat Orban la finalul şedinţei Birourilor permanente reunite ale celor două Camere ale Parlamentului.

El a explicat că, dincolo de sesizarea PNL în acest sens, există şi o alta depusă de deputatul PNL Florin Roman, care a fost însuşită şi susţinută şi de grupurile parlamentare din Camera Deputaţilor şi Senat ale USR PLUS şi ale PNL.

"Urmează ca, într-un termen de două săptămâni, cel mult, comisiile juridice să analizeze această solicitare, să prezinte un raport care să fie transmis plenului", a precizat preşedintele Camerei Deputaţilor.

Birourile permanente ale Camerei Deputaţilor şi Senatului s-au reunit marţi în şedinţă, pe ordinea de zi aflându-se, printre altele, cererea de revocare din funcţie a Avocatului Poporului. Miercuri va fi convocat plenul reunit.

Potrivit preşedintelui PNL, Avocatul Poporului ar trebui schimbat "cât mai repede posibil", având în vedere "atitudinea" Renatei Weber, în perioada de când a fost numită în funcţie. Orban a explicat că solicitarea de revocare a Avocatului Poporului se bazează "pe faptul că a generat excepţii de neconstituţionalitate la Curtea Constituţională care au fost respinse de CCR, pe atitudinea pe care a avut-o în perioada pandemiei, care a generat extrem de multe probleme în apărarea sănătăţii şi vieţii oamenilor, şi, în general, pe conduita partizană pe care a avut-o în raport cu procesul de legiferare şi, mai ales, cu proiectele de lege adoptate de Parlament".

Articol recomandat de sport.ro
Iubita lui Lamine Yamal, interzisă pe TikTok: „Eram supărată!”
Iubita lui Lamine Yamal, interzisă pe TikTok: „Eram supărată!”
Citește și...
Legea salarizării provoacă nemulțumiri. Sindicatele din Educație și Sănătate amenință cu proteste și grevă generală

Noua formă a proiectului legii salarizării naște nemulțumiri în rândul angajaților din Educație, Sănătate și Asistență Socială.

Nicușor Dan, despre anticipate: ”Un subiect total neserios”. ”Pentru 5% în plus sau în minus, e imatur”

Preşedintele Nicuşor Dan a declarat despre alegerile anticipate, că în opinia sa reprezintă un subiect neserios şi un semn de imaturitate politică, arătând că vorbeşte în general despre clasa politică. 

Radu Miruță a demis-o pe Anna-Maria Dudas, care avea un atelier de ciocolată într-o clădire a Ministerului Transporturilor

Ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruţă, a anunțat, vineri, că a demis-o din funcția de director general al Centrului Național de Calificare și Instruire Feroviară (CENAFER) pe Anna-Maria Dudas, care avea un atelier de ciocolată.

Recomandări
Inundații, acoperișuri smulse de vânt și zeci de turiști blocați. Fenomene meteo extreme cuprind azi întreaga țară

În unele zone din țară, vremea a schimbat foaia și a făcut ravagii. Străzile dintr-o comună din Suceava s-au inundat sâmbătă seară, iar vântul puternic a smuls acoperișul unei case din Maramureș.

Legea salarizării provoacă nemulțumiri. Sindicatele din Educație și Sănătate amenință cu proteste și grevă generală

Noua formă a proiectului legii salarizării naște nemulțumiri în rândul angajaților din Educație, Sănătate și Asistență Socială.

Armata SUA anunță că doi soldați au murit și unul este dat dispărut în urma atacurilor Iranului asupra unei baze din Iordania

Armata americană a anunțat primele victime în rândul trupelor americane, cauzate de atacul Iranului, precizând că doi soldați au fost uciși și un altul este dat dispărut în urma unui atac asupra unei baze din Iordania.