Averea sefului Agentiei Medicamentului, acuzat de coruptie: 4 case, 2 terenuri, 140.000 de euro

60442344

Presedintele Agentiei Nationale a Medicamentului, Daniel Boda, judecat pentru o mita de 5000 de euro, are o avere deloc neglijabila. Potrivit propriei declaratii, depusa in 2010, el are un apartament si 2 case in Bucuresti si o casa de vacanta la Bran.

Daniel Boda, fiul analistului politic Iosif Boda, mai are trecut in declaratia de avere un teren agricol de 2,5 hectare in comuna suceveana Liteni, primit ca mostenire in 2005, si un teren intravilan de 650 de metri patrati, cumparat in 2007, la Tartasesti.

La capitolul "Cladiri", potrivit Mediafax, Daniel Boda are inscris un apartament in Bucuresti, cumparat in 1992, doua case de locuit, tot in Bucuresti, o casa de 350 de metri patrati, din 1996, din care detine 50% si alta casa de 60 de metri patrati, mostenita in 2005, un spatiu comercial in Brasov, achizitionat in 2001 si jumatate dintr-o casa de vacanta la Bran, cumparata in 2008.

El mai are doua conturi in euro, unul de 3.579 de euro, deschis in 2000, si un altul de 96.922, euro deschis in 2007. De asemenea, Daniel Boda mai are un depozit in dolari, deschis in 2007, in valoare de 23.325 de dolari, dar si doua in lei, dintre care unul in valoare de 24.420 lei, deschis in 2000 si unul de 73.614 lei, din 2007.

Conform declaratiei de avere din noiembrie 2010, Daniel Boda a incasat 56.687 lei de la UMF Carol Davila, 67.404 lei de la Agentia Nationala a Medicamentului, 11.133 lei de la Institutul "Nicolae Paulescu", 61.834 lei din activitati de prestari servicii medicale si 30.000 de lei din inchirierea spatiului comercial de la Brasov.

Potrivit datelor de la Registrul Comertului, Daniel Boda detine 80% din firma D-Abord Serv SRL, care are ca obiect principal de activitate "alte activitati de asistenta sociala, cu cazare". In aceeasi firma, 20% revine Ipanema Resources SA, cu sediul in Insulele Virgine. Administrator este tot Boda.

De asemenea, Daniel Boda este si actionar la Centrul Medical Carol SRL. El detine 5% din actiuni, cealalta parte revenind Fortex Zorin Limited, cu sediul in Marea Britanie.

Presedintele Agentiei Nationale a Medicamentului si Dispozitivelor Medicale, Daniel Boda a fost deferit justitiei pentru ca ar fi primit mita 5.000 de euro, pentru a dispune restituirea autorizatiei de functionare a unei societati de distributie medicamente din judetul Arges. El este acuzat de luare de mita in forma continuata.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Cutremurător: brazilianca Mara Flavia Araujo a murit în timpul cursei Ironman, la doar 38 de ani
GALERIE FOTO | Cutremurător: brazilianca Mara Flavia Araujo a murit în timpul cursei Ironman, la doar 38 de ani
Citește și...
Presa internațională, despre criza din Guvernul României: „Va declanşa luni de instabilitate. Îngrijorează investitorii”

Partidul Social Democrat din România (PSD), principala forţă parlamentară a ţării, a decis luni să îşi retragă sprijinul politic pentru prim-ministrul liberal Ilie Bolojan, decizie relatată pe larg de agenţiile internaţionale de presă, care anticipează o perioadă de criză şi instabilitate.

Gelu Duminică: „Maturitatea politică face diferența între haos și echilibru. Fix ceea ce nu avem”

Sociologul Gelu Duminică afirmă, luni seară, că, în perioade de instabilitate populaţia devine mai anxioasă şi mai vulnerabilă la mesaje emoţionale, iar ”deciziile greşite ale clasei politice au efecte mult mai rapide şi mai severe asupra societății”.

Politolog: Un guvern minoritar PNL-USR, cel mai probabil scenariu după retragerea PSD. „Capcana” celor 45 de zile

Votul masiv al PSD pentru retragerea de la guvernare este simptomul unei „instabilități cronice” a României, afirmă politologul Cristian Pîrvulescu, într-un interviu pentru News.ro.

Recomandări
„Momentul adevărului”: 97,7% „pentru” și 2,3% „împotrivă”. PSD iese din Guvern și declanșează criza politică în România

PSD a votat luni seară în proporție covârșitoare pentru ieșirea din Guvernul Ilie Bolojan și declanșează astfel oficial criza politică în România.

Bolojan nu demisionează, după ieșirea PSD din Guvern: ”Decizie complet greșită și iresponsabilă față de România”

Ilie Bolojan consideră ”complet greșită și iresponsabilă” decizia PSD de a se retrage din Guvern. Bolojan a anunțat că va continua să își exercite mandatul de premier. 

România în blocaj politic. Între moțiunea de cenzură a PSD și riscul anticipatelor. Cum se va tranșa lupta pentru putere

Confirmă chiar președintele - România a intrat într-o criză politică de amploare, iar în acest moment nu se întrevăd soluții ușoare pentru a depăși impasul.