Lucrurile găsite de anchetatorii care au percheziționat boxa din fosta locuință a lui Eugen Stan

×
Publicitate

Poliţistul de la rutieră Eugen Stan acuzat de multiple agresiuni sexuale s-a întors marți încătuşat în blocul din Măgurele, unde a locuit până acum doi ani cu fosta soţie şi fiica lor.

Pedofilul a asistat la percheziţiile făcute de criminalişti într-o boxă păstrată de el, cu toate că nu mai stătea acolo. Înăuntru au fost găsite documente şi haine, pe care anchetatorii le verifică pentru a afla dacă suspectul le-a purtat când a atacat copii şi femei.

Eugen Stan, poliţistul acuzat în trei dosare de agresiuni sexuale asupra unor copii, a fost adus de anchetatori în blocul în care a locuit până acum doi ani.

El i-a însoţit pentru a asista la percheziţia pe care criminaliştii au făcut-o în boxa pe care şi-a păstrat-o în imobil, deşi a vândut apartamentul pe care îl deţinea.

Vecinii sunt cei care şi-au adus aminte că poliţistul Eugen Stan încă are lucuri depozitate în această boxă de la intrarea în scara de bloc. Aceştia au anunţat poliţiştii care au sigilat uşa şi au păzit zona până la venirea criminaliştilor.

Cristian Turcu, actualul proprietar al apartamentului: "Este un spaţiu folosit abuziv de fostul proprietar."

"Nici nevasta lui nu intra acolo, el stătea cu cheia în buzunar. Nu umblau vecinii în boxa lui”, spune un alt vecin.

În interior, anchetatorii au găsit mai multe documente şi haine care îi aparţin agentului Eugen Stan. Fiecare dintre articolele de îmbrăcăminte găsite va fi comparat cu cele pe care le poartă suspectul în imaginile înregistrate de camerele de supraveghere de la locul agresiunilor, dar şi cu descrierile făcute de victime care nu au proba video a atacului.

Pe lângă cele trei fapte pe care poliţistul le-a recunoscut până acum, anchetatorii încearcă să probeze alte 26 de cazuri, în care cred că poliţistul pedofil ar putea fi agresorul.

Avocatul său a încercat să îl apere.

Dumitra Constantin, avocatul lui Eugen Stan: "A colaborat cu autorităţile, şi-a recunoscut faptele, fapte pe care le regretă. Fapta din 2016 nu i-a fost adusă la cunoştinţă de anchetatori."

Eugen Stan însă îşi contrazice avocatul.

Pe lângă boxa, criminaliştii au verificat şi maşina personală a lui Eugen Stan de unde au ridicat mai multe documente.

 

Articol recomandat de sport.ro
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Citește și...
Gerul face primele victime, la Iași. Cinci persoane, în stare de hipotermie

Cinci persoane au ajuns, în ultimele zile, la Spitalul „Sfântul Spiridon” din Iași, după ce au fost găsite în stare de hipotermie din cauza temperaturilor scăzute înregistrate.

Autoritățile au deschis o anchetă, după explozia de la magistrala de gaz din Gorj

A fost începută o anchetă în cazul exploziei magistralei de gaz din judeţul Gorj, în urma căreia cinci oameni au fost răniţi şi opt autoturisme au fost avariate.

Pompierul din Gorj, care dispăruse de acasă, a fost găsit în șoc hipotermic

Un pompier din Gorj, care dispăruse de acasă de aproape 24 de ore, a fost găsit luni seară, în şoc hipotermic, la marginea satului în care locuieşte.

Recomandări
HARTĂ: Eclipsa de Soare din 12 august 2026: la ce oră începe și unde se vede cel mai bine în România evenimentul astronomic

Astăzi, 12 august 2026 are loc cea mai importantă eclipsă de Soare a anului, un fenomen astronomic vizibil parțial și din România, dar care va putea fi admirat în forma sa totală în special din Spania și din regiuni nordice precum Islanda și Groenlanda.

Centrala Nucleară de la Cernavodă va fi oprită joi. „În jurul prânzului vom fi la putere zero şi deconectaţi”

Unitatea 2 de la Centrala Nuclear-Electrică (CNE) Cernavodă va fi închisă începând de joi dimineaţă, a anunţat directorul CNE, Romeo Urjan. El a precizat că măsura a fost luată din cauza nivelului scăzut al Dunării.

CCR a amânat decizia privind noua lege ANI, care îi vizează pe Dominic Fritz și Mirabela Grădinaru. Care este motivul

Curtea Constituţională a României a amânat, miercuri, decizia privind sesizările formulate faţă de legea privind modificarea şi completarea unor acte normative în domeniul integrităţii.