Ancheta in Prahova. Mama unui adolescent cu autism sustine ca medicii au refuzat sa ii trateze copilul. Ce spun medicii

×
Publicitate

S-a intamplat, spune ea, la cabinetul Stomatologic al Spitalului de Urgenta din Ploiesti, unde si-a dus baiatul pentru un consult.

Doar ca medicul de garda ar fi dat-o afara, spune mama, cand a constatat ca pacientul are o problema de comportament. Nici vorba de asa ceva, sustin reprezentantii spitalului care spun ca baiatul a primit chiar si o reteta si urma sa revina la control.

Femeia, de loc din Potigrafu, a ajuns luni seara la urgenta cu baiatul care avea o durere groaznica de masea. Medicul a invitat pacientul de 17 ani pe scaunul stomatologic dar mai departe..consultatia s-a oprit, spune mama.

Mama: ”S-a rastit la el sa stea cu capul cum vrea dansa, i-am spus ca lucrurile nu fuctioneaza asa la el si atunci i-am vorbit eu cu blandete si copilul s-a asezat cum trebuia, a luat un instrument dansa in mana initial a vrut sa se uite dupa care copilul a scos un sunet asa un marait, nici macar tipat. Mi s-a spus ca nu vrea sa il trateze pentru ca el este autist si sa ma duc la Bucuresti.”

Reprezentantii spitalului au insa o alta versiune. Ei spun ca pacientul autist ar fi beneficiat de toata atentia medicului de garda.

Purtatorul de cuvant al Spitalului de Urgenta Prahova: “Medicul stomatologic a constatat o afectiune care necesita in momentul respectiv o reteta pe care s-a si oferit ca sa o dea incercand sa explice familiei ca ulterior dupa rezolvarea problemei cu ajutorul antibioticelor urmeaza o interventie, o eventuala interventie care va necesita sedarea pacientului.”

Mama s-a plans autoritatilor astfel ca incidentul este anchetat atat de spital cat si de Consiliul Judetean Prahova care administreaza unitatea medicala. Cei ce se lupta pentru drepturile persoanelor cu autism spun ca din pacate astfel de situatii sunt foarte des intalnite pentru ca medicii nu sunt pregatiti sa abordeze acesti pacienti vulnerabili.

Reporter:Ce simte o mama in asfel de situatii?
Mama: Frustrare, furie si multa dezamagire

Scandalul intre parinte si spital e departe de a se fi incheiat. La fel si durerea acuta a baiatului. Mama este nevoita sa gaseasca cat mai repede un medic dispus sa abordeze cu profesionalism acest caz delicat.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Avocatul de 25 de ani care a ucis 2 oameni avea o alcoolemie de 2 la mie si circula cu 150 km/h. Risca 14 ani de inchisoare

Avocatul de 25 de ani din Iasi, care luna trecuta s-a urcat baut la volan si a provocat un teribil accident, in urma caruia au murit doi oameni a fost trimis in judecata.

Scene terifiante surprinse pe A1: un angajat de la Drumuri a murit dupa ce 3 masini s-au izbit in lant. Ce au vazut martorii

Secvente terifiante au fost surprinse marti dupa-amiaza pe autostrada A1 in apropiere de Arad. Un angajat de la compania de drumuri a murit in momentul in care trei masini s-au izbit in lant.

Guvernul promite ca timbrul de mediu va fi restituit integral si pe cale administrativa. Suma totala depaseste 6 miliarde lei

 Ministerele Mediului si Finantelor vor propune Guvernului adoptarea unei ordonante de urgenta care sa prevada restituirea pe cale administrativa si intr-o singura transa a tuturor taxelor de poluare, inclusiv a timbrului de mediu.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.