Animalul a fost surprins de o cameră de supraveghere în timp ce fugea chiar în apropierea unei stații de autobuz unde se aflau în acel moment două persoane.
Localnicii sunt sfătuiți să evite deplasările în zonele izolate, să nu lase resturi în apropierea caselor și să-și supravegheze copiii și animalele. Cei are văd ursul sunt rugați să sune imediat la 112 și să nu se apropie de sălbăticiune.