Accident cu 13 răniţi pe Valea Oltului. S-a declanşat PLANUL ROŞU

×
Publicitate

A fost activat planul roșu de intervenție, în urma unui accident petrecut joi la ora prânzului, pe raza comunei vâlcene Câineni, la limita cu județul Sibiu.

În urma accidentului, 12 persoane au fost rănite, dintre care 4 sunt cetățeni bulgari. 9 victime au ajuns la spital, în vreme ce 3 au primit îngrijiri la fața locului.

Traficul pe Valea Oltului a fost blocat complet, vreme de două ore.

În accident au fost implicate 4 mașini, iar polițiștii spun că totul s-a întâmplat după ce o autoutilitară a pătruns pe contrasens și s-a izbit de un microbuz cu 9 locuri din Bulgaria, apoi a ricoșat într-o altă autoutilitară și un autoturism. În scurt timp de la eveniment, a fost declanșat planul roșu de intervenție și la fața locului au ajuns 5 ambulanțe, 3 echipaje SMURD, o mașină de transport victime multiple și o autospecială de stingere.

4 victime sunt în stare gravă, dar medicii spun că se vor recupera. Traficul a fost total blocat pe Valea Oltului vreme de două ore, așa că pe șosea s-au format coloane de mașini lungi de peste 10 kilometri.

Poliția a deschis o anchetă pentru a lămuri cauzele accidentului și pentru a stabili cine se face vinovat. 

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
Citește și...
Accident grav în județul Suceava. Un tânăr de 24 de ani a murit, iar alte doua persoane au fost rănite

Un tânăr de 24 de ani a murit, iar alte două persoane au fost rănite în urma unui accident rutier produs, miercuri dimineaţă, în localitatea Todireşti, informează reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Suceava.

Mărturiile suspecților din ”azilul groazei” din județul Bihor. „Le-am permis să locuiască în casa mea. Punct”

Acuzații grave vizează un nou ”azil al groazei”, descoperit în județul Bihor. O familie care îngrijea în mai multe cămine, fără autorizație, peste 400 de persoane vulnerabile, este acuzată de procurorii DIICOT de trafic de persoane.

Bucureștiul, paralizat de ploaia torențială. Străzi inundate și circulație afectată în mai multe zone

În Capitală, a plouat torențial în mai multe reprize, de-a lungul nopții. Precipitațiile abundente au lăsat în urmă străzi inundate și probleme de circulație.

Recomandări
După caniculă, furia naturii a lovit România. Imagini cu distrugerile provocate de furtuni

Mai multe zone din țară au trecut marți, brusc, de la caniculă și vreme însorită, la furtuni devastatoare. A plouat cu găleata, iar vântul a bătut cu putere, a dărâmat copaci și a desprins bucăți din acoperișurile clădirilor.

Mărturiile suspecților din ”azilul groazei” din județul Bihor. „Le-am permis să locuiască în casa mea. Punct”

Acuzații grave vizează un nou ”azil al groazei”, descoperit în județul Bihor. O familie care îngrijea în mai multe cămine, fără autorizație, peste 400 de persoane vulnerabile, este acuzată de procurorii DIICOT de trafic de persoane.

Stația de metrou Piața Victoriei 2, închisă temporar din cauza infiltrațiilor provocate de ploile abundente

Metrorex anunţă, miercuri dimineaţă, că staţia de metrou Piaţa Victoriei 2 este închisă temporar, ca urmare a infiltraţiilor provocate de precipitaţiile abundente.