A patra zi la rând de proteste ale credincioșilor, după interzicerea pelerinajului de Sf. Parascheva. Jandarmii vor da amenzi

×
Publicitate

În jur de 100 de persoane au protestat și luni, pentru a patra zi la rând, nemulțumite că doar ieșenii se pot ruga la racla Sfintei Parascheva.

Cu mască sau fără, oamenii au aprins lumânări lângă poartă și au adus flori, așa cum fac an de an, în preajma marii sărbători.

Femeie: „Multă lume nu venea, pentru că se tem de Covid, să știți de la mine, că eu am văzut la postul Paștelui la biserică."

Femeie: „Da, nu am masca de protecție, dar de la cine să mă îmbolnăvesc."

Femeie: „Nu pot să zic altceva, decât să ne ierte. Că dacă suntem păcătoși, de aia suntem."

Dacă până acum au fost mai blânzi, jandarmii au anunțat că, începând de marți, vor amenda orice persoană care nu respectă măsurile de protecție sanitară.

Până luni dimineață, aproape 8.000 de oameni s-au rugat la racla Sfintei Parascheva. În 2019, în a cincea zi de pelerinaj, la moaștele Cuvioasei veniseră deja 150.000 de credincioși.

Articol recomandat de sport.ro
Italia, împinsă la Cupa Mondială datorită clasamentului? Varianta apărută și ce spune regulamentul FIFA
Italia, împinsă la Cupa Mondială datorită clasamentului? Varianta apărută și ce spune regulamentul FIFA
Citește și...
IMM-urile cer soluții pentru reducerea costurilor la combustibil. Discuții la Parlament cu Sorin Grindeanu

Identificarea unor soluţii concrete pentru reducerea costurilor la combustibil, în vederea susţinerii mediului de afaceri, a fost unul dintre subiectele analizate miercuri de către reprezentanţii IMM România şi Sorin Grindeanu. 

Raed Arafat neagă „categoric" angajările fictive la DSU: „Adevărul trebuie stabilit pe baza faptelor, nu prin speculaţii"

Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă (DSU), Raed Arafat, a infirmat miercuri existenţa unor posibile angajări fictive în cadrul instituţiei.

Rogobete: „Contractul numărul trei cu Pfizer a fost semnat fără o fundamentare clară a nevoii. Cifrele au fost supraevaluate”

Al treilea contract cu Pfizer a fost semnat fără o fundamentare clară a nevoii, iar cifrele au fost supraevaluate, a declarat ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, miercuri, într-o conferinţă de presă.

Recomandări
Artemis 2 a decolat. NASA, prima misiune lunară cu echipaj uman din ultimii peste 50 de ani

Trei bărbaţi şi o femeie au pornit într-o misiune lunară de zece zile derulată de NASA, la peste 50 de ani de la încheierea Programului Apollo şi de la ultimul zbor cu oameni la bord către Lună.

România a pierdut procesul cu Pfizer, în primă instanță. Cât costă vaccinurile anti-COVID comandate și anulate

Un tribunal din Bruxelles a decis miercuri, în primă instanță, că Polonia și România trebuie să achite sumele restante pentru vaccinurile anti-COVID comandate, în procesul cu Pfizer/BioNTech.

Guvernul a găsit o soluție să nu taie acciza la motorină: benzinăriile să compenseze „voluntar” prețurile cu 25 de bani

S-a ieftinit motorina la unele benzinării, cu 40 de bani, după ce miercuri a intrat în vigoare primul set de măsuri de pe piața carburanților.