A murit miliardarul japonez care a dezvoltat unul dintre cele mai mari lanțuri de magazine din lume

62331795
Profimedia

Miliardarul japonez Masatoshi Ito, care a transformat lanțul de magazine de cartier 7-Eleven într-un imperiu global, a murit la vârsta de 98 de ani. El a decedat de bătrânețe la sfârșitul săptămânii trecute, scrie BBC.

„Am dori să-i exprimăm recunoștința noastră sinceră pentru amabilitatea de-a lungul vieții”, a spus firma.

Potrivit Forbes, Ito avea o avere de 4,4 miliarde de dolari.

Există peste 83.000 de magazine 7-Eleven în întreaga lume, un sfert dintre ele fiind în Japonia.

În 1956, Masatoshi Ito a preluat o mică afacere de magazine de îmbrăcăminte din Tokyo, condusă de unchiul său.

Mai târziu, a redenumit magazinele Ito-Yokado și a transformat afacerea într-un lanț de magazine unice care vindeau orice, de la produse alimentare la haine. Compania a devenit publică în 1972.

Cam în aceeași perioadă, un director de la Ito-Yokado, Toshifumi Suzuki, a văzut un magazin 7-Eleven în timpul unei vizite în SUA.

Ulterior, Ito-Yokado a încheiat un acord cu proprietarul 7-Eleven - Southland Corporation, cu sediul în SUA - și a deschis primul 7-Eleven din Japonia în 1974. Firma lui Masatoshi Ito a achiziționat un pachet majoritar de acțiuni la Southland Corporation în martie 1990.

„Sunt întrebat des dacă am reușit pentru că am muncit din greu sau pentru că am fost norocos. De fapt, răspunsul este că ambele au contribuit", a spus Ito într-un interviu.

„Am fost norocos că am intrat în afaceri imediat după război, în același timp în care în Japonia începea să se dezvolte o societate de consum mare”, a spus el.

În 1992, Masatoshi Ito a demisionat din funcția deținută la Ito-Yokado din cauza unor presupuse plăți ilegale făcute de trei directori către membri yakuza, pentru a menține ordinea la o adunare a acționarilor.

Ito-Yokado a fost redenumită Seven & i Holdings în 2005. Litera „i” din numele companiei provine de la Ito, care era președintele de onoare al companiei.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
A murit Bobby Caldwell. Interpretul "What You Won't Do For Love" avea 71 de ani. GALERIE FOTO

Cântărețul și compozitorul Bobby Caldwell a murit la vârsta de 71 de ani.

Turcia, lovită de inundații în zonele devastate de cutremure. 10 persoane au murit | GALERIE FOTO

Cel puţin 10 persoane au murit în urma inundaţiilor care au lovit două provincii din sud-estul Turciei, devastate de cutremurul din 6 februarie, conform presei turce.

Rusia susține că incidentul cu drona demonstrează că America participă direct la operaţiunile militare din Ucraina

Secretarul Consiliului de Securitate al Federaţiei Ruse, Nikolai Patruşev susține că incidentul cu drona demonstrează că America participă direct la operaţiunile militare din Ucraina.

Recomandări
Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.

Acciza la motorină, redusă temporar cu 25% până pe 15 septembrie. Anunțul Ministerului Finanțelor

Ministerul Finanțelor majorează la 25% reducerea temporară a accizei aplicabile motorinei standard pentru intervalul 1–15 septembrie 2026, ca urmare a noii evaluări bilunare prevăzute de mecanismul instituit prin Legea nr.162/2026.

Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.