Un tânăr a murit agățat în gardul ghimpat al unui centru de recuperare din Satu Mare

×
Publicitate

Sfârșit îngrozitor pentru un tânăr de 21 de ani, internat într-un centru pentru persoane cu handicap din Satu Mare.

Acesta a fost găsit în șoc hipotermic, agăţat în gardul din sârmă ghimpată ce împrejmuia clădirea. Se pare că băiatul voia să plece din centrul de recuperare pentru a petrece sărbătorile cu familia, dar a rămas captiv o noapte întreagă în gardul înalt de aproape 2 metri. Câteva ore mai târziu s-a stins la spital.

Două anchete sunt acum în desfăşurare în localitatea Carei, din judeţul Satu Mare.

Inspectorii din cadrul Direcţiei Generale de Asistenţă Socială, cea în subordinea căreia se află centrul de recuperare neuropsihiatrica, dar şi poliţiştii, trebuie să afle cum a reuşit tânărul de 21 de ani să părăsească incinta. El a fost descoperit în jurul orei 8.00 dimineaţa, de angajaţii centrului, prins în sârmă ghimpată a gardului ce împrejmuia clădirea, în şoc hipotermic. A fost dus de urgenţă la spital, însă, cu toate eforturile medicilor, la câteva ore, a murit.

Se pare că nu e prima dată când acesta a reuşit să iasă din centru, iar la mijlocul anului trecut a fost găsit în judeţul vecin, în Bihor. De această dată ar fi vrut să ajungă la mama şi surorile lui pentru a petrece cu ele sărbătorile.

În urmă cu 2 ani, din cauza problemelor psihice de care suferea, mama lui a cerut să fie luat în grija statului. Poliţiştii au deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă.

Articol recomandat de sport.ro
Norvegia reacționează dur după lovitura de proporții dată de Rusia lui Putin
Norvegia reacționează dur după lovitura de proporții dată de Rusia lui Putin
Citește și...
Bărbatul din Galați care ținea de două săptămâni în casă cadavrul iubitei sale a fost arestat. Ar fi ucis-o în bătaie

Bărbatul de 40 de ani din Galați, care ținea de două săptămâni în casă trupul neînsuflețit al partenerei sale, a fost arestat. Procurorii au ajuns la concluzia că el ar fi cel care a ucis-o în bătaie pe femeia de 59 de ani.

O femeie din Prahova a fost amenințată cu moartea de soț. Bărbatul a fost reținut după ce a încălcat ordinul de protecție

Un bărbat de 58 de ani din Sângeru, județul Prahova, a fost reținut de polițiști după ce, aparent fără motiv, și-ar fi luat soția la bătaie. 

Avocat din Iași, condamnat la 9 ani și 2 luni de închisoare după ce și-a bătut cu bestialitate fosta parteneră

Aproape 10 ani de închisoare, cu executare. Atât a primit un avocat din Iași, în vârstă de 54 de ani, care și-a bătut cu bestialitate o fostă parteneră.

Recomandări
O dronă a fost doborâtă de un pilot de F-16 în județul Buzău. Precizările MApN: „Nu putem spune că aparține unui stat”

România a doborât pentru prima dată o dronă care a intrat pe teritoriul național. Un pilot român, de pe o aeronavă de luptă F16, a tras asupra aparatului de zbor, deasupra județului Buzău. Anunțul a fost făcut de președintele Nicușor Dan. 

Ce tip de dronă ar fi fost doborâtă în Buzău de un F-16 românesc. Detaliul raportat de piloți după ce au deschis focul

O dronă militară a fost doborâtă, joi, în sudul județului Buzău, de către un F-16 al Forțelor Aeriene Române. MApN a precizat ce au raportat piloții în privința țintei.

Secretarul general al ONU: Situaţia în Orientul Mijlociu a scăpat de sub control şi se află la marginea inimaginabilului

Conflictul din Orientul Mijlociu a ajuns într-un punct critic, iar regiunea se află „la marginea inimaginabilului”, a avertizat secretarul general al ONU, Antonio Guterres, în cadrul unei dezbateri desfășurate în Consiliul de Securitate al ONU.