Explozie, urmată de un incendiu în Dâmbovița: un mort și un rănit

×
Publicitate

O femeie în vârstă de 83 de ani din județul Dâmbovița a murit, iar ginerele ei este în stare gravă după ce locuința lor a fost zguduită de o explozie urmată de un incendiu violent.

Bărbatul de 61 de ani a fost preluat de un elicopter SMURD și transportat la spital în Capitală, însă, pentru bătrână, medicii nu au mai putut să facă nimic.

Incendiul izbucnit în gospodăria familiei din localitatea Ghergani, judeţul Dâmboviţa, a cuprins iniţial locuinţa. În scurt timp însă, flăcările au înghiţit şi un garaj, dar şi o anexă aflată în apropiere. Oamenii, proprietarii unor farmacii, erau acasă în acel moment.

Vecină: "Erau flăcările foarte mari. Am sărit! Ne-am dus şi am oprit gazele, că am auzit că a bubuit."

Vecin: "Am văzut un fum că a ieşit prin astea şi a luat foc."

Martorii au sunat la 112, iar la faţa locului au sosit mai multe echipaje de la pompieri şi ambulanță. Din păcate, însă pentru bătrână nu s-a mai putut face nimic, a fost declarată decedată.

Ginerele femeii în vârstă de 83 de ani a suferit arsuri grave, pe aproximativ 80 la sută din suprafaţa corpului, şi a fost transportat cu un elicopter SMURD la un spital din Bucureşti.

Potrivit primelor date, o defecţiune a instalaţiei de gaz ar fi dus la această tragedie.

Primarul oraşului Răcari: "Înţeleg că de la o defecţiune la instalaţia de gaze, a avut loc o explozie, urmată de incendiu. O persoană arsă, în stare gravă, la spital."

Focul a distrus şi o maşină aflată în garajul oamenilor.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
Gemeni de 5 luni, morți după ce au fost uitați de tatăl lor mai multe ore în mașină

Doi gemeni în vârstă de 5 luni au murit în maşina părinţilor, după ce au fost lăsați în interior timp de mai multe ore și s-au sufocat, relatează FOX News.

Un mort şi doi răniţi într-un accident rutier pe E85, în Suceava

O persoană a murit, iar alte două au ajuns duminică la Spitalul Judeţean de Urgenţă Suceava pentru îngrijiri medicale, în urma unui accident rutier produs pe E85, la Pătrăuţi.

Femeia care și-a ucis soțul infidel, cu mașina, a fost eliberată din închisoare

O femeie din Texas, care și-a ucis soțul infidel, trecând cu mașina peste el, a fost eliberată din închisoare.

Recomandări
Legea integrității a fost votată cu amendamentul Fritz. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Noi modificări la legea salarizării. Ce s-a schimbat în ultima variantă - surse

Noua variantă a proiectului legii salarizării bugetarilor aduce mai multe modificări față de forma anterioară, în special în ceea ce privește modul de calcul și control al sporurilor și finanțarea creșterilor salariale din sănătate.

Vești bune. Debitul Dunării este în creștere la intrarea în țară. Ce se întâmplă la Cernavodă

În timp ce România se confruntă cu o secetă prelungită care a afectat grav culturile agricole și rezervele de apă, iar centrala de la Cernavodă a fost oprită, Dunărea dă semne de revenire.