Doi polițiști sunt anchetați, după ce ar fi agresat un bărbat. Martor: "Îi dădea pumni”

×
Publicitate

Doi poliţişti din Capitală sunt anchetaţi de superiorii lor, după o intervenţie dură, surprinsă în imagini de un martor.

Incidentul s-a petrecut joi seara, într-o casă de pariuri unde un client în vârstă de 41 de ani a făcut o criză de furie şi a spart geamul casieriei din agenţie. Poliţişti au încercat să-l imobilizeze, dar sunt acuzaţi că l-au bătut cu pumnii, până ce omului i s-a făcut rău.

Scenele s-au petrecut joi seara într-o casă de pariuri din Sectorul 5 al Capitalei. Bărbatul care apare la pământ în imagini susţine că s-a enervat pentru că sistemul la care voia să parieze nu funcţiona, iar reprezentanţii agenţiei ar fi refuzat să vină la faţa locului să rezolve situaţia. Bărbatul a spart un geam, iar poliţiştii au fost chemaţi să-l potolească. Intervenţia lor a fost însă una extremă.

Bărbat încătuşat:Mi-au spus să merg la secţia, am spus că mai întâi vreau ca un reprezentant de la pariuri să vină aici şi au tăbărât pe mine, m-au strâns de gât şi nu mai ştiu de atunci."

Şi martorii au fost şocaţi de cele întâmplate.

Martor: „Unul îl ţinea fără aer şi celalat poliţist îi dădea pumni în ficat. Când l-au întors şi au văzut că s-a schimbat la faţă, au început să i facă respiraţie artificială.”

Martoră: „Când l-am văzut vânat şi că nu respiră, am ieşit afară şi am strigat că să cheme cineva ambulanţa.”

Bărbatul a fost transportat la spitalul Universitar pentru îngrijiri, iar poliţiştii susţin că a refuzat internarea.

Diana Sarca, Poliţia Capitalei:Se fac verificări asupra modului de intervenţie al poliţiştilor, să vedem dacă s-a acţionat în conformitate cu prevederile legale.”

În acest caz a fost întocmit un dosar penal pentru distrugere, iar bărbatul bănuit că a iscat scandalul este cercetat în stare de libertate. Omul spune însă că va depune luni o plângere împotriva poliţiştilor violenţi.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
Citește și...
O femeie din Prahova a fost amenințată cu moartea de soț. Bărbatul a fost reținut după ce a încălcat ordinul de protecție

Un bărbat de 58 de ani din Sângeru, județul Prahova, a fost reținut de polițiști după ce, aparent fără motiv, și-ar fi luat soția la bătaie. 

Avocat din Iași, condamnat la 9 ani și 2 luni de închisoare după ce și-a bătut cu bestialitate fosta parteneră

Aproape 10 ani de închisoare, cu executare. Atât a primit un avocat din Iași, în vârstă de 54 de ani, care și-a bătut cu bestialitate o fostă parteneră.

Bărbat din Buzău, trimis în judecată pentru tentativă de omor după ce și-ar fi răpit și bătut cu bestialitate fosta iubită

Un bărbat din Buzău este judecat pentru tentativă de omor, după ce, în urmă cu două luni, și-ar fi răpit fosta iubită și ar fi dus-o într-o casă părăsită, unde ar fi bătut-o cu bestialitate. 

Recomandări
Cum au acționat suspecții care au produs frauda de proporții în sistemul de pensii publice

Fraudă de proporții, făcută în sistemul de pensii publice. Procurorii DIICOT au descoperit că 860 de persoane din București și din șapte județe au beneficiat cel puțin cinci ani de pensii obținute cu acte false. 

Sistemele Agenției Naționale de Cadastru sunt blocate după un atac cibernetic. Atacul vine într-un moment delicat

Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară a fost ținta unui atac cibernetic, care a blocat sistemele instituției și a provocat cea mai amplă întrerupere tehnică din istoria sa.

„Legile PNRR” se amână pentru finalul lunii iulie. România riscă să piardă sute de milioane de euro

Parlamentarii își pot vedea liniștiți de vacanță. Deși, inițial, ar fi urmat să fie chemați la muncă pentru a vota legile care țin de îndeplinirea jaloanelor din PNRR, situația se amână pentru finalul lunii sau chiar începutul lui august.