Cazul care a șocat SUA. Copiii unui asistent social au murit, după ce i-a uitat în mașină

×
Publicitate

Un caz șocant a cutremurat opinia publică în Statele Unite. Doi gemeni de un an au murit, după ce tatăl lor i-a uitat în maşină timp de aproximativ opt ore.

Bărbatul ar fi trebuit să îi lase pe copii la creşă, dar s-a dus direct la muncă. La finalul programului i-a găsit fără suflare în autoturismul încins.

Bărbatul de 39 de ani lucrează ca asistent social într-un spital şi a plecat dimineaţa de acasă împreună cu cei trei copii ai săi. L-a lăsat pe băiatul cel mare la grădiniţă, dar a uitat de gemeni, după cum spun anchetatorii.

Procuror: „În loc să-i ducă pe cei doi copii de un an la creşă, a condus drept la locul său de muncă, unde a ajuns în jur de ora 8 dimineaţa. A parcat maşina şi şi-a continuat programul. Când s-a întors la maşină, aproximativ opt ore mai târziu, a mers câteva străzi şi şi-a dat seama că cei doi copii erau încă în maşină."

Omul a tras pe dreapta şi a ieşit îngrozit din autoturism, sub ochii martorilor.

Martor: „Ieşeam din clădire şi l-am văzut mergând în jurul maşinii urlând şi strigând. Am putut auzi doar ceva de genul: „Nu e vina mea, e un accident"."

Poliţiştii şi medicii au ajuns imediat la fața locului, dar nu au mai putut să facă nimic pentru micuți - îşi dăduseră ultima suflare în maşina încinsă de soare şi fără aerisire.

Martor: „Când s-a uitat pe bancheta din spate, tot ce-am văzut a fost poliţistul făcând aşa...Şi apoi a început să clatine din cap."

Tatăl a fost încătuşat şi dus la audieri. Avocatul lui spune că bărbatul este încă în stare de şoc după moartea copiilor săi.

Avocat: „Ceea ce s-a întâmplat a fost neintenţionat. A fost regretabil, groaznic şi tragic."

Tragedia i-a cutremurat pe localnici.

Localnică: „E groaznic... doi copii? E o tragedie. Nu pot să înţeleg cum de i-a lăsat în maşină."

Tatăl este acuzat de omucidere şi neglijență criminală. El va fi cercetat în libertate după ce a plătit o cauţiune în valoare de o sută de mii de dolari.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
Drama unui tată din Mizil. Și-a văzut copiii murind într-un canal de irigații

Sfârșit crunt de care au avut parte doi frați de 9, respectiv 14 ani din Prahova. Băieții s-au înecat într-un canal de irigații, unde au intrat pentru a se răcori. Scenele s-au derulat sub ochii tatălui, care a reușit să salveze un al treilea copil.

Un bărbat a încercat să violeze o femeie care aştepta autobuzul în staţie, în Constanţa

Tentativă de viol în noaptea de duminică spre luni, într-o staţie de autobuz din municipiul Constanţa

Doi adolescenți s-au înecat într-un canal de irigații

Cei doi băieţi care au fost scoşi duminică, dintr-un canal de irigaţii în comuna Baba Ana (Prahova), în stop cardio-respirator, nu au mai răspuns manevrelor de resuscitare.

Recomandări
Datoria publică a României, în creștere constantă. Suntem la 61,4% din PIB. Instrumentele de finanțare a deficitului bugetar

În luna mai 2026, datoria publică a României a depășit pragul de 1.194 de miliarde de lei, ceea ce reprezintă 61,4% din produsul intern brut, potrivit datelor publicate de Ministerul Finanțelor.

Angajații din sănătate, consultați în privința noii legi a salarizării. Ilie Bolojan dă asigurări că veniturile nu vor scădea

Federația „Solidaritatea Sanitară” din România (FSSR) a anunțat că a început o consultare națională în rândul angajaților din sănătate privind impactul ultimei forme a proiectului legii salarizării, cea din 20 august 2026.

Cod galben de caniculă în Capitală și 12 județe sudul țării. Temperaturile ajung la 37 de grade. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis duminică o atenționare Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă, disconfort termic, noapte tropicală pentru 12 județe și municipiul București, valabilă până luni la ora 10:00.