Canicula face primele victime. Un vasluian s-a prăbușit sub ochii unui vecin

×
Publicitate

Vremea caniculară face, din păcate, şi primele victime! Un bărbat de 62 de ani din judeţul Vaslui a murit marți, în timp ce se pregătea să muncească la vie, pe o căldură sufocantă.

Deşi ştia că are afecţiuni cardiace, omul lucrase şi luni toată ziua, în soarele puternic.

Dimineaţa era obosit, dar a vrut să-şi termine treaba. I s-a făcut rău însă şi s-a prăbuşit sub ochii unui vecin. Până să ajungă medicii la el, s-a stins. Pe de altă parte, într-o Românie împărţită între o căldură ucigătoare şi viejlii puternice, furtunile continuă să facă prăpăd.

O furtună puternică a lovit marți după-amiază comuna Dângeni din Botoşani. A plouat torenţial şi a căzut grindina timp de 20 de minute. În urmă, zeci de case au acoperişurile sparte sau luate de vânt. Mulţi copaci s-au rupt, iar unii au căzut peste locuinţe.

Asta în timp ce, restul ţării se luptă cu un val de căldură insuportabil.

La Vaslui, un bărbat în vârstă de 62 de ani, care muncea la câmp, a sfârşit sub razele soarelui. În via unde s-a dus să cureţe buruienile, temperatura depăşise demult 35 de grade celsius.

Gheorghiţă Bosnea, consătean: "A stat cât a stat. A dat să plece acasă: vai, dar ce am ameţit şi a căzut jos. Am venit şi am anunţat familia. Până ne-am dus, l-am găsit mort."

Reporter: "L-a epuizat căldura?"

Gheorghiță Bosnea: "Cred."

Cine este prima victimă a caniculei

Bărbatul era pensionar şi avea doi copii. După o viaţă petrecută la oraş, vara se retrăgea la ţară, unde avea gospodărie şi muncea în agricultură.

Medicii de la ambulanţă nu au mai avut ce să facă pentru bietul om.

Vecin: "Şi căldura care a fost ieri. A muncit toată ziua. Un om de treabă, bun. Ferească Dumnezeu, ieşise la pensie, trebuia să îşi trăiască viaţa."

Rudă: "S-a dus la vie, să vadă terenul. L-a luat ameţeala şi a căzut. Infarct."

Reporter: "L-a epuizat căldură?"

Rudă: "Păi da, ca el a mai avut un preinfarct."

Dan Ungureanu, purt. cuv. Ambulanţa Vaslui: "Cazul a fost preluat de medicina legală pentru a stabili cauza decesului. În această perioadă, munca la câmp este foarte periculoasă, chiar este contraindicată, mai ales după ora 11, căldura e foarte mare, chiar şi cei sănătoşi pot avea de suferit, cu atât mai mulţi cei cu patologie cardiacă."

Numai în ultimele trei zile în toată ţara, 8 persoane au căzut pe stradă, după ce li s-a făcut rău din cauza căldurii.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cu ce se ocupă astăzi bruneta care l-a scos din minți pe Gigi Becali
GALERIE FOTO Cu ce se ocupă astăzi bruneta care l-a scos din minți pe Gigi Becali
Citește și...
Mama băiatului de 2 ani care a murit deshidratat și subnutrit a fost reținută după ce a fost externată de la Psihiatrie

Mama băiețelului de 2 ani din Galați găsit mort în casă, deshidratat și subnutrit, a fost reținută. Femeia a fost externată de la Psihiatrie și este cercetată acum de polițiști pentru omor calificat. 

O femeie din Vaslui a fost bătută cu sălbăticie de partenerul ei, din cauza geloziei. Fiul lor de 14 ani a fost și el rănit

Un bărbat din județul Vaslui va petrece următoarele 30 de zile în arest, după ce și-a bătut cu sălbăticie concubina cu 10 ani mai tânără.

Momentul în care o fată de 12 ani din Bistrița-Năsăud este lovită mortal pe trotuar de un șofer. Tocmai ieșise de la școală

Eleva de 12 ani, rănită grav pe trotuar în accidentul rutier de acum două zile, în fața unei școli din județul Bistrița-Năsăud, a murit la spital.

Recomandări
Siegfried Mureșan este propunerea PNL, USR și UDMR pentru funcția de premier. ”Știu exact ce am de făcut”

Europarlamentarul Siegfried Mureșan este propunerea comună a PNL, USR și UDMR pentru funcția de premier, au anunțat marți cele trei partide. ”Știu exact ce am de făcut”, a declarat Mureșan, după anunțul nominalizării sale.

Caniculă extremă în România. Cod roșu, portocaliu și galben în mai multe regiuni. Temperaturile urcă până la 40 de grade

România va fi afectată în următoarele zile de un val de căldură intens, cu temperaturi deosebit de ridicate, disconfort termic accentuat și nopți tropicale, potrivit avertizărilor meteorologice emise pentru intervalul 26–29 iunie.

Politico: Nicuşor Dan se confruntă cu cea mai mare provocare pe măsură ce criza politică se adânceşte

La puțin peste un an după ce președintele moderat al României, Nicușor Dan, a preluat puterea în urma unei confruntări tensionate cu extrema dreaptă, acesta se confruntă cu cea mai serioasă provocare de până acum, scrie POLITICO.