Accident grav în Prahova, cu 3 mașini implicate și un bărbat decedat. Niciun șofer nu purta centura de siguranță

62265668
StirilePROTV

Un șofer de 63 de ani a murit și altul a fost grav rănit marți dimineață, într-un carambol cu trei autoturisme pe DN 1, în Prahova.

 

O mașină ar fi întors într-un loc nepermis și a fost izbită de o alta, care circula regulamentar. Apoi roata uneia dintre autoturisme a zburat într-un alt vehicul, aflat pe contrasens.

 

Potrivit martorilor, niciunul dintre cei doi conducători auto nu purta centura de siguranță.

Era ora 7.00 când un apel la 112 anunța accidentul.

Șofer: În momentul în care Peugeotul s-a izbit de mașina mea, conducătorul auto nu mai era în mașină. Zburase deja din mașină, a fost un impact foarte puternic pentru că s-a întors, a întors, a schimbat sensul de mers pe loc. A vrut să întoarcă, chiar se și văd urmele.

Martor: Celălat nu știm în ce stadiu e, dar nici acela nu e bine. Și acela zburase că nu a avut centura. Noi am frânat din timp că a avut spirit de reacție, șoferul a prins roata dedesubt, am zis că zboară mama din față în spate, dar n-a zburat.

Pompieri și medici de la ambulanță care au ajuns la locul accidentului nu au mai putut face nimic pentru șoferul de 63 de ani, găsit în stop cardiorespirator.

Ambulanța Prahova: Nu purta centura, se vedea clar ca a fost proiectat prin luneta mașinii proprie, fiind șofer și singur ocupant al mașinii. Accident foarte grav 5 victime în total dintre care 3 usor accidentate.

ISU Prahova: Ce-a de-a doua victimă, un bărbat în vârstă 45 de ani, a fost asistat medical la locul evenimentului, prezenta multiple traumatisme, a fost transportat la unitatea de primiri urgențe din municipiul Ploiești pentru investigații suplimentare.

În zonă s-au format coloane mari de mașini și timp de două ore s-a circulat dirijat.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ashlyn Castro, apariție sclipitoare pe rețelele sociale: ”Iubitul tău e cel mai norocos. Are două Baloane de Aur acasă”
FOTO Ashlyn Castro, apariție sclipitoare pe rețelele sociale: ”Iubitul tău e cel mai norocos. Are două Baloane de Aur acasă”
Citește și...
Copilă de 15 ani, violată de frați și agresată sexual de tată, timp de doi ani. Toți au primit mandat de arestare

Anchetă complicată la Botoșani. O fată de 15 ani ar fi fost agresată sexual de tatăl ei, dar și de trei frați mai mari ai copilei! Ororile ar fi durat vreme de doi ani, spun procurorii.

Accident cumplit pe DN2. Doi oameni au murit, printre care și un copil. Alți 3 sunt răniți

Două persoane, între care un copil, au murit, iar alte trei au fost rănite, duminică seară, într-un accident produs pe DN 2, în judeţul Buzău.

 

Un bătrân bolnav de Alzheimer și-a înjunghiat mortal nepoata, dar susține că nu-și amintește. Ce a decis instanța

A început ca o ceartă în familie și s-a terminat cu o tragedie - o adolescentă a fost înjunghiată mortal de bunicul ei.

Recomandări
Acciza la motorină, redusă cu 20% timp de două săptămâni. Măsura intră în vigoare pe 16 august

Ministerul Finanțelor reduce temporar cu 20% acciza la motorina standard, în perioada 16-31 august 2026, după creșterea semnificativă a cotațiilor internaționale și a prețurilor la pompă. Astfel, reducerea este de aproximativ 68 de bani pe litru.

Procurorii Laurei Codruța Kövesi, percheziții la firme IT și primării din țară. Dosarul vizează 7 milioane de euro din PNRR

Parchetul European a efectuat, marți, 19 percheziții la sediile unor persoane și companii, într-o anchetă privind o posibilă fraudă în achiziții publice pentru proiecte IT finanțate din fonduri europene, în valoare de aproximativ 7 milioane de euro.

Budapesta cere populației reducerea consumului de apă. Nivelul scăzut al Dunării pune presiune pe alimentarea capitalei

Compania de Apă din Budapesta le cere din nou locuitorilor să reducă folosirea inutilă a apei, în condițiile în care nivelul scăzut și persistent al Dunării pune o presiune tot mai mare asupra sistemului de alimentare al capitalei Ungariei.