Nicoleta Luciu imbraca haine de calugarita in "Aniela"!

60344429

Nicoleta Luciu se afla in fata unei noi provocari: ea o va interpreta, in premiera, pe sora Maria, o calugarita retrasa la manastire, in primul serial romanesc de epoca, ”Aniela”, ce va fi difuzat, din toamna, ACASA.

Personajul pe care-l interpreteaza Nicoleta Luciu face parte din trecutul lui Iorgu Vulturesco (Dan Condurache) si va aparea pregatit sa dea peste cap linistea familiei acestuia.

Frumoasa actrita a inceput deja filmarile la muzeul Golesti de langa Pitesti si marturiseste ca si-a dorit, la un moment dat, in adolescenta, sa devina calugarita: “Cred ca eram la finalul clasei a XII-a si ma gandeam serios la ideea de a fi calugarita si de a acorda asistenta medicala soldatilor pe frontul de razboi. Drumul meu a fost schimbat de o colega care m-a dus la Bucuresti unde am intrat in televiziune si iata-ma acum aici interpretand rolul unei calugarite in cel mai ambitios proiect din Romania”, marturiseste actrita.

Nu mai pot sa traiesc in minciuna, caci si minciuna este un pacat. Aceasta a fost prima replica din “Aniela” rostita de Nicoleta Luciu pe platourile de filmare ale serialului.

Personajul este unul complex, iar prezenta ei este foarte importanta in intriga povestii de la 1900: “Sora Maria a fost abandonata pe scarile unei manastiri cand era mica, nu a cunoscut alta lume decat cea monahala. Acum a devenit femeie si isi doreste foarte mult sa plece din manastire si pentru asta stie exact cui sa-i ceara sprijinul, lui Iorgu Vulturesco. Sora Maria va deveni o prezenta incomoda pentru multi”, dezvaluie Nicoleta.

La conacul de la Golesti mai filmeaza zilele acestea Adela Popescu, Mihai Petre, Marin Moraru, Dan Condurache si alti actori care readuc locului stralucirea de la 1900. Conacul de la Golesti este o locatie speciala pentru primul serial romanesc de epoca, “Aniela” si totodata locul in care se vor filma, in doar 4 zile, peste 50 de secvente.

Echipa care s-a deplasat de la Bucuresti pentru a filma secventele in care Nicoleta Luciu imbraca hainele de calugarita este formata din 50 de persoane.

Din toamna, numai ACASA, Nicoleta Luciu va juca in ’’Aniela”, primul serial romanesc de epoca, rolul unei calugarite de la inceputul secolului XX.

Articol recomandat de sport.ro
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Citește și...
Casa Vulturesco ascunde multe din secretele epocii, in "Aniela"!

Eleganta, onoare, pasiuni ascunse si secrete ale epocii, toate se regasesc sub acoperisul casei Vulturesco, unde se intalnesc Mihai Petre, Razvan Fodor, Alina Grigore, Gheorghe Dinica, Dan Condurache si Dana Dembinski.

Primul Festival al Superstitiilor din Romania, organizat la Bran!

Sa nu treci pe sub scara, sa eviti pisicile negre sau sa atarni usturoi la usa, ca sa fii pazit de spiritele rele. Sunt doar cateva
dintre superstitiile pe care le stim de mici.

Rusia se misca in pasi de swing!

Au dat cazaciocul pe swing. Sute de rusi s-au strans la un festival din Moscova, unde au dansat ore bune pe ritmuri retro, costumati exact ca pe vremuri.

Recomandări
Cazul ambulanței din Cluj scoate la iveală lacunele legii. Un clip fals poate fi șters de autorități abia după 10 zile

Imaginile, ori informațiile false pot să provoace panică, să pună oameni în pericol și, în cazuri extreme, chiar să ducă la violență. 

Alertă după ce doi bărbați s-au apropiat prea mult cu o șalupă de barjele scufundate în Dunăre. Polițiștii au împânzit zona

Un incident petrecut la Izvoarele în zona barjelor scufundate în Dunăre a pus în alertă autoritățile. 

TAROM va primi primul Boeing 737 MAX până la finalul acestei luni. Aeronava „Mircea Lucescu” a trecut zborul de test

Până la finalul acestei luni, primul Boeing 737 MAX ar urma să ajungă în flota TAROM. Avionul care a fost botezat Mircea Lucescu după marele antrenor român, a trecut de zborul de test și poartă deja însemnele operatorului național.