Tipar pe post de curent! Luminile de Craciun se aprind cu electricitatea sa

60460369

Conducerea unui acvariu din Japonia a gasit metoda ideala ca sa protejeze mediul inconjurator, dar sa atraga si turistii. Managerii s-au gandit sa foloseasca un tipar pentru a produce electricitate in alimentarea unei instalatii de Craciun.

Tiparul este tinut intr-un spatiu special amenajat, care contine doua panouri de aluminiu.

Acestea se comporta ca niste electrozi, valorificand astfel cei 800 de wati de electricitate pe care ii produce tiparul, de fiecare data cand se misca. Energia este apoi directionata catre instalatia de lumini, care impodobeste pomul de Craciun din apropierea acvariului.

Kazuhiko Minawa, care lucreaza la Acvariul Enoshima din Tokyo si care a inventat acest dispozitiv, a spus mai in gluma, mai in serios: "Daca am putea aduna toti tiparii din lume, am putea ilumina cel mai mare brad de Craciun .. cum nici nu v-ati imaginat."


 

Articol recomandat de sport.ro
Fostul campion al României a ajuns să dea probe la CFR Cluj!
Fostul campion al României a ajuns să dea probe la CFR Cluj!
Citește și...
Rochia cu care Bella Hadid a făcut furori în Franța. Cum s-a afișat modelul pe străzile din Saint-Tropez | GALERIE FOTO

O singură apariție a fost suficientă pentru ca ținuta purtată de Bella Hadid în Saint-Tropez să intre pe lista look-urilor de urmărit în această vară.

Ce crede Madonna despre tehnologie și Inteligența Artificială: ”În zilele noastre, nu se mai face asta”

Madonna a criticat Inteligenţa Artificială (IA) într-un nou interviu acordat revistei „Vogue Italia”, afirmând că a te baza pe IA este „opusul creaţiei artistice”.

Nuțu Cămătaru rupe tăcerea despre leii pe care i-a crescut. Dezvăluirea neașteptată din „Cămătarii”

În această seară, de la ora 23:30, PRO TV difuzează un nou episod din „Cămătarii”, serialul documentar care continuă să aducă în prim-plan mărturii în exclusivitate despre una dintre cele mai controversate lumi din România. 

Recomandări
În plin val de caniculă, mai multe localități din România au raționalizat apa. Locuitorii primesc doar dimineața și seara

Parcurgem două zile de foc, în aproape toată țara, cu valori de până la 41 de grade Celsius și nopți tropicale.

Kelemen Hunor: „Trebuie să răcim temperatura declaraţiilor ca să nu aruncăm ţara în haos”. Ce soluție are liderul UDMR

Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat luni că partidele trebuie să răcească temperatura declaraţiilor dacă vor să nu arunce ţara în haos, el menţionând că încă au această ultimă şansă, până la sfârşitul lunii iulie, să se ajungă la o soluţie.

PSD cere prelungirea reducerii accizei la motorină cu încă trei luni. Bogdan Ivan avertizează că prețurile ar putea crește

Deputatul PSD Bogdan Ivan, fost ministru al Energiei, a anunţat luni că PSD susţine printr-un amendament depus în Parlament prelungirea reducerii accizei pe litru de motorină standard cu 36 de bani, cu încă trei luni.