Morcheeba, Stanton Warriors si Orchestra Notes & Ties vin la Electric Castle, Cluj: 21-23 iunie

61295124

"Rome Wasn’t Built in a Day" (Morcheeba) si inconfundabilul breakbeat marca Stanton Warriors se vor auzi la Castelul Bánffy din Bontida, judetul Cluj, in cadrul primei editii a festivalului de muzica electronica Electric Castle.

Morcheeba, Stanton Warriors si Orchestra Notes & Ties fac parte dintre artistii care vor concerta in perioada 21-23 iunie 2013 la prima editie a festivalului Electric Castle, care se va desfasura la Castelul Bánffy din Bontida (jud. Cluj).

Acestia li se alatura celorlalti 30 de solisti si trupe deja anuntati de Boiler Events, organizatorul festivalului, printre care Pendulum DJ Set Feat. MC Verse, James Zabiela, Télépopmusik (Live) si Dub Pistols (Live).

Electric Castle Festival
Britanicii de la Morcheeba sunt renumiti pentru mix-ul de influente rock, trip hop, R&B, blues si pop. Formata in 1995, trupa s-a afirmat in componenta Skye Edwards (vocalista), Paul Godfrey (DJ) si Ross Godfrey (chitara si clape). Primele patru albume lansate, Who Can You Trust? (1996), Big Calm (1998), Fragments of Freedom (2000) si Charango (2002) au fost premiate cu Discul de Argint, Discul de Aur si Discul de Platina in Marea Britanie, Canada si Franta.

Dupa o perioada in care Skye si fratii Godfrey au ales cariere separate, cei trei s-au reunit in 2010, lansand cel mai de succes album al trupei, "Blood Like Lemonade", ce concentreaza downtempo trip-hop grooves cu sunete de pian, chitara, muzicute si inconfundabila voce a lui Skye.

In 2001, Stanton Warriors au adus pe piata muzicala un stil proaspat prin intermediul compilatiei Stanton Sessions, devenind peste noapte unii dintre cei mai apreciati producatori internationali. Datorita trecutului lor eclectic, amestecat cu sunete tradiţionale si undergrond house, hip hop, electro si funk, Dominic Butler si Mark Yardley au reusit sa-si creeze cu adevarat o semnatura muzicala – breakbeat-ul Stanton Warriors.

In cei 12 ani de cariera au castigat premii importante ale industriei de gen - la Muzik Magazine Dance Awards, Dancestar World Dance Music Awards, Breakspoll si BBC Radio.

Orchestra Notes & Ties este formata din muzicieni tineri, studenti si absolventi ai Academiei de Muzica „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca, si concerteaza sub bagheta dirijorului Vlad Agachi. In ultimii ani au sustinut spectacole extraordinare in cadrul unor evenimente precum Festivalul International de Film Transilvania (TIFF) si Alba Film Fest, concerte simfonice („Note de Iarna”, „Bagheta fermecata”, „Note de an nou”) si spectacole cu invitati speciali (Ana Torok, Luiza Zan, Elena Mandru).

Pentru Electric Castle, orchestra pregateste o selectie muzicala din coloanele sonore ale filmelor Star Wars, Indiana Jones, Spiderman, Lista lui Schindler si altele.

Abonamentele cu anticipatie la Electric Castle costa 100 de lei, acopera intreaga perioada a festivalului si pot fi achizitionate din reteaua Eventim (inclusiv online), de la Booha Bar (str. Piezisa nr. 19, Cluj-Napoca) si Boiler Club (str. Henri Barbusse nr. 59-61, Cluj-Napoca).

Abonamentele pot fi cumparate si direct de pe telefonul mobil, prin intermediul aplicatiei „Electric Castle Festival”, disponibila pentru telefoanele cu iOS si Android. Cei care isi cumpara abonamente pana in 11 aprilie pot castiga un telefon iPhone5, in cadrul concursului organizat pe pagina de Facebook a evenimentului: www.facebook.com/ElectricCastle.

In avanpremiera festivalului, organizatorii pregatesc pentru 6 aprilie un spectacol de muzica, lumini, lasere, CO2 si confetti cu adevarat special. „Disco modern” ii are ca invitati speciali pe DJ Shvr, Addo si Detour si va avea loc in parcarea subterana de la Cluj Arena.

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
Katie Price s-a facut de ras la o prezentare de moda unde a venit imbracata in ponei

Intr-o dovada suplimentara, daca mai avea cineva nevoie, ca nu e complet sanatoasa la cap.

"Mi-au ciuruit capul" Mihai Traistariu s-a trezit plin de cicatrici si cu dureri ingrozitoare

Mihai Traistariu a vorbit in premiera la "Happy Hour" despre suferinta pe care o traieste pe ascuns de aproape 8 ani.

Hugh Hefner sustine ca s-a culcat cu peste 1.000 de femei dar nu a inselat niciodata

Detinatorul revistei Playboy afirma intr-un interviu acordat revistei Esquire ca s-a culcat cu sute de femei, insa nu si-a inselat niciodata nevestele.

Recomandări
Legea integrității a fost votată cu amendamentul Fritz. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Noi modificări la legea salarizării. Ce s-a schimbat în ultima variantă - surse

Noua variantă a proiectului legii salarizării bugetarilor aduce mai multe modificări față de forma anterioară, în special în ceea ce privește modul de calcul și control al sporurilor și finanțarea creșterilor salariale din sănătate.

Vești bune. Debitul Dunării este în creștere la intrarea în țară. Ce se întâmplă la Cernavodă

În timp ce România se confruntă cu o secetă prelungită care a afectat grav culturile agricole și rezervele de apă, iar centrala de la Cernavodă a fost oprită, Dunărea dă semne de revenire.