Elon Musk, desemnat ''Persoana anului 2021'' de publicaţia Financial Times

62173915
Shutterstock

Publicația Financial Times l-a numit pe Elon Musk ”Persoana anului 2021”.

 

Publicaţia Financial Times urmează exemplul revistei Time şi îl numeşte pe Elon Musk, directorul executiv al Tesla Inc, ''Persoana anului 2021'', în semn de apreciere pentru munca depusă la transformarea industriei vehiculelor electrice, potrivit Reuters.

Tesla, liderul global al pieţei vehiculelor electrice, a determinat mulţi tineri consumatori şi producători de automobile să îşi concentreze atenţia asupra vehiculelor electrice.

Într-un articol semnat de editorul Financial Times Roula Khalaf, Musk este creditat ca fiind cel care a demonstrat că vehiculele electrice ar putea înlocui automobilele alimentate cu benzină şi este denumit un revoluţionar al industriei.

Tesla, care are în prezent o capitalizare de piaţă de peste un trilion de dolari, este mai valoroasă decât renumiţii producători Ford Motor şi General Motors împreună.

''Pentru multă vreme, restul industriei auto ne etichetase pe mine şi pe Tesla drept nebuni şi impostori. Spuneau că maşinile electrice nu vor funcţiona, că nu poţi obţine gamă şi performanţa. Şi chiar dacă vei realiza aceste lucruri, nu le va cumpăra nimeni'', a spus Musk într-un interviu, potrivit publicaţiei.

De la rolul de gazdă al emisiunii de scheciuri NBC ''Saturday Night Live'' la mesajele pe Twitter despre criptomonede şi ''meme stocks'', care au dus la fluctuaţii masive ale valorii acestora, Musk a dominat primele pagini ale ziarelor şi a strâns peste 66 de milioane de urmăritori pe Twitter.

''Pentru toate tweet-urile excentrice şi provocative pe care unii le consideră copilăreşti, (Elon Musk, n. red) este una dintre cele mai transformaţionale figuri ale lumii de business din vremurile noastre. Din acest motiv, FT îl desemnează Persoana anului 2021'', a adăugat Khalaf.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
GALERIE FOTO Diletta Leotta s-a fotografiat în cel mai strâmt costum de baie și i-a înnebunit pe fani: ”Zoom incontrolabil”
Citește și...
SURVIVOR România. PRO TV a anunțat primii concurenți. Cine face parte din echipa „FAIMOȘILOR”

„SURVIVOR”, competiția care a cucerit publicul din întreaga lume, revine în curând în România la PRO TV.

Trupa RoadkillSoda aniversează 10 ani de activitate cu un nou videoclip: ”Loud & Proud”

Trupa RoadkillSoda a lansat clipul piesei ”Loud & Proud”, un single extras de pe viitorul album al formației, care urmează să fie lansat în primăvara anului viitor.

Nominalizările la Globurile de AUR 2021. Snoop Dogg s-a fâstâcit pe scenă, pronunțând greșit numele unor actori

Noul an începe cu un eveniment important în industria cinematografică - decernarea Globurilor de Aur.

Recomandări
ANAF pregătește o nouă procedură pentru veniturile nedeclarate. Contribuabilii vor fi notificați și pot fi chemați la audieri

ANAF pregătește o nouă procedură pentru persoanele care au obținut venituri anul trecut, dar nu și-au declarat contribuțiile la pensie și sănătate. 

”Izvoare de sănătate”. La Slănic Moldova, locurile la tratament se rezervă cu un an înainte, dar studiile clinice lipsesc

Începem campania: „Izvoare de sănătate”, despre una dintre puținele bogății pe care România nu le-a pierdut de tot: apele ei sărate, minerale și termale. 

Câte femei conduc, de fapt, marile companii din România. Cristina Chiriac: Numărul e neschimbat, deși legea s-a modificat

Legea care trebuia să crească reprezentarea femeilor în conducerea companiilor listate nu a făcut mari schimbări. Într-un interviu, Cristina Chiriac, președinta CONAF, explică de ce numărul femeilor din consiliile analizate a rămas exact același: 82.