Alex Dima, după căderea Guvernului: ”Suntem în derivă. Vă place cum arătăm?”

62217116
Pro TV

Suntem în derivă. De fapt, dacă ne uităm în istorie, suntem de secole în această situație. Probabil e ceva în ADN-ul nostru de nu putem să fim uniți, să facem ceva, să ducem un proiect la capăt.

În ultimii 160 de ani am avut 131 de guverne.

În “Psihologia poporului român” se arată că principala noastră trăsătură este neîncrederea. Și asta vine tot din istorie. Nu e scuză, e realitatea pe care însă putem să o schimbăm.

Pe bune, putem! Dar trebuie să vrem.

Cred că fiecare, la nivel personal, trebuie să ne uităm la cine suntem și ce facem. Ce facem noi, nu cel de lângă noi!

Dacă am fi un strop mai optimiști, mai deschiși, mai pozitivi, mai asumați, viața, viețile noastre ar arăta altfel. Iar dacă noi vom fi mai buni, și reprezentanții noștri vor fi pe măsură.

Dar, deocamdată, ei sunt o oglindă în care ne privim.

Vă place cum arătăm? 

P.S.

Astăzi este Ziua Mondială a Educației.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
„România, știi bine” cu Cosmin Savu. Autoritățile își bat joc de sănătatea oamenilor din jur

Podcastul ”România, știi bine”, realizat de echipa emisiunii ”România, te iubesc!”, ajunge astăzi la episodul 44, cu ”Războiul gunoaielor”, un reportaj realizat de Cosmin Savu.

„România, te iubesc!”. Emisiunea integrală din 3 octombrie 2021

„România, te iubesc!”. Emisiunea integrală din 3 octombrie 2021

”Războiul gunoaielor”. În multe zone de lângă București se poate întâmpla un dezastru ecologic

”Războiul gunoaielor”, PARTEA A 2-A. România va fi amendată de Uniunea Europeană, pentru că nu colectează selectiv și nu reciclează gunoiul produs.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.