Numărul oficial al alegătorilor din România a scăzut, în ajunul referendumului

61986747
Inquam Photos / Adriana Neagoe

Autoritatea Electorală Permanentă a comunicat vineri seară o cifră mai mică de cetăţeni cu drept vot înscrişi în Registrul electoral, ceea ce înseamnă că scade şi automat şi numărul de voturi necesare pentru ca referendumul să fie validat.

Potrivit unui comunicat al Autorităţii Electorale Permanente, numărul total de cetățeni cu drept de vot înscriși în Registrul electoral este, la data de 5 octombrie, de 18.950.674

Dintre aceştia 18.278.496 au domiciliul sau reședința în țară, inclusiv cetățenii care vor împlini 18 ani până la data de 7 octombrie 2018, din care 16.780.733 sunt posesori de carte de identitate iar 672.178  sunt cetățeni români cu domiciliul în străinătate, posesori de pașaport CRDS.

Faţă de ultima informare a Autorității Electorale Permanente, din data de 02.10.2018, a apărut o diferenţă în minus de 1.047 de alegători. Potrivit AEP, aceasta apare ca urmare a radierilor efectuate de primari în Registrul electoral aferent unităților administrativ-teritoriale conduse de aceștia.

Pe 2 octombrie, Autoritatea anunţa că sunt 18.951.721 cetăţeni cu drept de vot. Consecinţa aceste diferenţe în minus este că este nevoie de o cifră mai mică de prezenţă la vot pentru validarea referendumului din 6-7 octombrie.

 

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

 

Articol recomandat de sport.ro
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Citește și...
Este alertă în Mureş. Unei femei i s-a amputat vineri un picior, după ce a fost atacată de urs

Este alertă în judeţul Mureş, localitatea Bala, unde urşii au început să atace oameni. Unei femei i s-a amputat vineri un picior, după ce a fost atacată de urs în apropierea pădurii.

Incendiu urmat de o explozie, în Brăila. O bătrână a ajuns la spital

A fost panică, în noaptea de joi spre vineri, într-un cartier din Brăila. Aproape de miezul nopţii, explozia unei butelii de aragaz i-a îngrozit pe locuitorii din zona cartierului Lacul Dulce.

Ce au descoperit polițiștii într-un TIR care ar fi trebuit să transporte detergent

Un accident de circulaţie a dus la descoperirea unei capturi impresionante de ţigări de contrabandă, în judeţul Olt. 15 milioane de ţigarete erau ascunse într-un tir care, potrivit documentelor, transporta detergent. La volan se afla un cetăţean sârb.

Recomandări
România va exploata o sursă de energie cu potențial de 50 de ori mai mare decât Cernavodă. Ar putea acoperi tot consumul

Autoritățile pregătesc terenul pentru primele parcuri de turbine eoliene din largul Mării Negre. România are mare nevoie de soluții alternative de generare a energiei, mai ales în anii secetoși ca acesta. 

Război politic după decizia CCR pe „amendamentul Fritz”. Surse: Nicușor Dan așteaptă motivarea înainte de a acționa

Decizia CCR pentru legea integrității aprinde scena politică. Președintele Nicușor Dan crede că argumentele pe care le-a invocat în sesizarea trimisă erau solide și așteaptă motivarea Curții.

Exercițiu militar de amploare la Cincu. Militarii din șapte țări NATO s-au antrenat cu drone, tancuri și artilerie

O mie de militari din șapte state aliate au participat la un exercițiu organizat la Cincu, în Brașov, de Grupul de Luptă NATO din România.