Problema lui Busu. Cum se poate ca 10+3 sa fie egal cu NOUA

×
Publicitate

Problema lui Busu din 23 martie 2015. Desi pare o problema de matematica, e de fapt una de logica

Am in fata zece bete de chibrit, mai adaug trei bete si dintr-o data am doar noua. Cum este posibil? Aceasta a fost problema cu care a venit Busu luni dimineata.

Raspunsul este ca nu trebuie sa mai ramana noua bete, ci sa folosim betele ca sa scriem “NOUA”. Iar pentru asta e nevoie exact de 13 bete de chibrit.

raspunsul la problema lui Busu
Articol recomandat de sport.ro
Vinicius Jr. și-a făcut operație estetică! Starul lui Real Madrid este de nerecunoscut
Vinicius Jr. și-a făcut operație estetică! Starul lui Real Madrid este de nerecunoscut
Citește și...
Problema lui Busu. Un beduin lasă moștenire 17 cămile pentru trei copii. Câte va primi fiecare copil?

Problema lui Busu. Un beduin avea de lăsat moștenire pentru copiii săi 17 cămile.  

Problema lui Busu. A tras de 5 ori si apoi l-a tinut cu capul sub apa minute bune, iar apoi l-a scos la o cafea

Problema lui Busu din 1 mai 2015

Problema lui Busu. De cate plante este nevoie pentru a asana o mlastina

Problema lui Busu din 29 aprilie 2015

Recomandări
Cât poate rezista România fără importurile de petrol din Kazahstan. Benzinăriile au scumpit deja carburanții

Noi probleme pe piața carburanților. Principala rută prin care Kazahstanul își exportă petrolul a fost blocată după atacurile cu drone din Marea Neagră asupra vaselor cu țiței kazah.

La mila naturii. Case inundate, mașini distruse și sinistrați evacuați. Județul lovit cel mai tare de furtuni

Vremea rea a adus un potop de necazuri. O nouă rundă de ploi a umflat râurile, iar apele scurse de pe versanți au ajuns până în casele oamenilor. 

Grindeanu blochează jalonul PNRR legat de integritatea aleșilor. Motivul găsit de PSD să nu voteze noua lege a integrității

Jaloanele PNRR nasc un nou scandal. Enervat de noua lege a integrității, Sorin Grindeanu a anunțat că nu o va vota, pentru că cei din USR ar fi introdus în proiect unele paragrafe menite să-i ajute pe membrii partidului aflați în conflict de interese.