Sentinţa definitivă în dosarul lui Mario Iorgulescu va fi dată peste o lună. Ce spun magistrații

62323746

Judecătorii de la Curtea de Apel Bucureşti au finalizat luni dezbaterile în dosarul aflat în faza de apel, în care Mario Iorgulescu a fost condamnat în primă instanţă la 15 ani şi opt luni de închisoare.

Fiul lui Gino Iorgulescu, preşedintele Ligii Profesioniste de Fotbal, a fost condamnat în primă instanţă la 15 ani şi opt luni de închisoare pentru omor şi conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului şi drogurilor (cocaină), în legătură cu accidentul auto provocat de acesta în anul 2019, soldat cu moartea unui bărbat.

Magistraţii au anunţat că vor da sentinţa definitivă în acest caz pe 11 octombrie, scrie Agerpres.

La acest ultim termen de judecată, avocaţii familiei Iorgulescu au solicitat schimbarea încadrării juridice pentru care este judecat Mario, din omor în ucidere din culpă, cerere respinsă de magistraţi.

Mario Iorgulescu se află internat într-o clinică privată din Italia, părinţii săi reuşind să-l scoată din ţară cu un avion privat, imediat după accident. El nu a fost audiat de către procurori sau magistraţi, în timpul urmăririi penale sau desfăşurării procesului în instanţă.

În seara zilei de 8 septembrie 2019, Mario Iorgulescu participa la o petrecere dată de familia unei prietene în satul Gulia, comuna Tărtăşeşti, unde a consumat alcool. La un moment dat, află că fosta sa iubită, de care tocmai se despărţise, se afla într-un club din Parcul Herăstrău. Martorii povestesc că el s-a certat continuu la telefon cu fosta iubită, era nervos şi ţipa, însă i-a promis gazdei că nu se va urca la volan în starea în care se afla.

La terminarea petrecerii, în jurul orei 2.50, pe fondul unei crize de gelozie şi într-o stare de furie, având o alcoolemie de 1,96 g/l şi fiind sub influenţa cocainei, el s-a urcat în maşina sa, un Aston Martin model DBS, şi a plecat spre Capitală.

A intrat în Bucureşti prin Chitila, circulând cu viteze cuprinse între 140 km/h şi 164 km/h (momente surprinse de camerele video de pe traseu), în intersecţia dintre Şoseaua Chitilei şi strada Teodor Neagoe a pătruns pe culoarea roşie a semaforului cu viteza de 145 km/h, după care a accelerat până la 162 km/h în momentul în care a trecut de un alt vehicul care circula cu viteză redusă pe banda I. Ulterior, a urcat cu maşina pe un scuar, apăsând la maximum pedala de acceleraţie, a pătruns pe contrasens, unde a intrat în coliziune frontală, la viteza de 143 km/h, cu un autoturism condus de un bărbat, care a decedat pe loc.

Un martor al accidentului a povestit în instanţă scene oribile de la locul coliziunii, şoferul din cealaltă maşină fiind găsit aruncat pe jos.

La câteva zile după accident, Mario Iorgulescu a fost transferat de către familie în Italia, cu un avion privat, şi internat într-o clinică.

A fost trimis în judecată, în lipsă, iar pe 10 februarie 2023, a fost condamnat de Tribunalul Bucureşti la 15 ani şi opt luni de închisoare pentru omor şi conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului şi drogurilor (cocaină).

În decizia de condamnare, judecătoarea Manuela Orzaţă de la Tribunalul Bucureşti a menţionat că Mario Iorgulescu avea discernământ în momentul producerii accidentului, nu a suferit şi nu suferă nici în prezent de afecţiuni psihice care să-l împiedice să fie transferat din Italia pentru a participa la procesul intentat de autorităţile române, iar dacă are afecţiuni medicale se poate trata fără probleme în sistemul penitenciar din ţara noastră.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Fosta soție a lui Achraf Hakimi recunoaște că ar vrea o aventură cu Florentino Perez: ”Fac orice este nevoie!”
GALERIE FOTO Fosta soție a lui Achraf Hakimi recunoaște că ar vrea o aventură cu Florentino Perez: ”Fac orice este nevoie!”
Citește și...
Cunoscuții procurori de la Constanța au fost arestați preventiv. STENOGRAME: „Să n-ai nici o reţinere la bani”

Cei doi procurori cunoscuți din Constanța sunt acuzați, unul de trafic de influență, celălalt de instigare la abuz în serviciu. 

Dosarul „10 august”. Ultimul termen la care inculpaţii mai pot fi audiaţi. Cinci luni până la prescrierea faptelor

Foști șefi ai Jandarmeriei Române și alți inculpați din dosarul intervenției din 10 august 2018 din Piața Victoriei sunt așteptați vineri la Tribunalul Militar București pentru declarații privind ordinele date înaintea unui posibil verdict.

Șpaga uriașă luată cash de fostul procuror șef din Constanța în biroul său de la Parchet. „Rezolva” orice pentru câteva mii

Fostul procuror șef din Constanța, Gigi Ștefan, a primit recent în biroul său de la Parchet o șpagă de 60.000 de euro pentru a soluționa un dosar, iar în ultimul an a încasat 110.000 euro din alte șpăgi, pentru rezolvarea a tot felul de probleme. 

Recomandări
INTERCEPTĂRI. Cum și-ar fi negociat șpaga procurorul Gigi Ștefan. Nu s-ar fi mulțumit doar cu bani: „Un ied putem să tăiem?”

Cei doi procurori din Constanța acuzați de corupție au fost arestați preventiv. Fostul procuror general Gigi Ștefan e acuzat că ar fi primit cel puțin 170.000 de euro șpagă pentru a interveni în dosare.

Reforma salariilor la stat trebuie adoptată până în toamnă. România cheltuie 39% din buget pe lefuri

Până la toamnă ar trebui adoptată în Parlament o nouă lege a salarizării bugetarilor, care să se aplice din 2027.

Următorii concurenți care au intrat în finala Românii au talent 2026. Au curs lacrimi de fericire pe scenă

A doua semifinală a celui mai urmărit show de divertisment din România a adus pe scenă momente impresionante și multă emoție.