Prima reacție a Comisiei Europene după anunțul că Laura Codruța Kovesi este anchetată

61972110

Comisia Europeană a transmis că este important ca toți candidații pentru funcția de procuror european să fie tratați corect.

Reacția Comisiei Europene vine după ce Laura Codruța Kovesi a anunțat, miercuri seară, că va fi anchetată de nou-înființata sectie de investigare a magistraților.

Mesajul Comisiei Europene:

Comisia Europeană urmărește cu atenție ultimele evenimente din cadrul procedurii de selecție. Este crucial ca toți candidații, aleși de o comisie independentă, să fie tratați corect în timpul acestui proces.

Cu privire la independența sistemului de justiție din România, am transmis clar, în numeroase rânduri, că o justiție profesionistă și indepdentă este de o importanță capitală.

Comisia este la curent cu faptul că toți candidații pentru postul de Procuror European au fost evaluați de comisia independentă și că lista a fost trimisă Parlamentului European și Consiliului”, a precizat un purtător de cuvânt al Comisiei Europene.

Kovesi, anchetată de secția de investigare a magistraților

Laura Codruța Kovesi, fost șefă a DNA: „Am primit o citație în această seară (n.r. miercuri seară), pe la 8 și ceva.A venit un poliţist cu citaţia. Sunt citată în calitate de suspect pentru ziua de vineri. Sunt enumerate trei fapte: luare de mită, abuz în serviciu şi mărturie mincinoasă. Nu sunt descrise faptele, însă din ce a apărut în spaţiul public şi de pe anumite site-uri care au publicat inclusiv depoziţii ale martorilor audiaţi în diverse dosare, bănuiesc că este vorba de acel dosar care vizează extrădarea lui Popa Nicolae. Nu cred că este o coincidenţă faptul că am fost citată exact în ziua în care eu intenţionam să plec din țară să mă prezint la Bruxelles. Pot să spun că mi-am luat bilet de avion de la începutul săptămânii pentru vineri, pentru că luni știam că trebuie să fie audierea în Parlamentul European. Ea s-a amânat pentru 25 februarie, dar cu toate acestea, toți cei trei candidați care sunt înscriși în procedură trebuie să mai facem niște demersuri și, de aceea, mi-am menținut biletul de avion.

Adina Florea, procurorul care o anchetează, susţine că între citarea pentru a fi pusă sub învinuire şi procedurile pentru Parchetul European nu este nicio legătură.

În plus, Laura Codruţ Kovesi respinge acuzaţiile lui Sebastian Ghiţă care susţine că i-ar fi plătit sume mari de bani ca să îl aducă în ţara pe fugarul Nicolae Popa de la FNI. De procedura s-a ocupat Poliţia Română, care a şi confirmat acum câteva luni într-un comunicat că a suportat toate costurile extrădării lui Popa.

Kovesi este candidata cu şansele cele mai mari de a fi numită viitor procuror şef al Parchetului European. Până acum, singurii care au arătat că se opun numirii lui Kovesi sunt chiar guvernanţii de la Bucureşti.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO EXCLUSIV REPORTAJ | Camp Nou și-a pierdut farmecul?! Cum s-a transformat casa Barcelonei
FOTO EXCLUSIV REPORTAJ | Camp Nou și-a pierdut farmecul?! Cum s-a transformat casa Barcelonei
Citește și...
Cristian Anton, șeful ARR prins cu șpăgi de 500.000 de euro în cutii de pantofi, vrea în libertate. Cum lua mită

Directorul general al Autorităţii Rutiere Române (ARR), Cristian Anton, prins cu șpăgi de 500.000 de euro în cutii de pantofi, a cerut la Tribunalul Cluj să fie eliberat din arestul preventiv.

Călin Georgescu a ajuns la instanţa supremă, în dosarul de acţiuni împotriva ordinii constituţionale

Fostul candidat la Preşedinţie Călin Georgescu a ajuns, marţi, în faţa judecătorilor de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, în dosarul în care el, Horaţiu Potra şi alţi 20 de inculpaţi sunt acuzaţi de acţiuni împotriva ordinii constituţionale. 

Fraudă de 20 milioane euro descoperită de Parchetul European în România. În afacere este implicat și un angajat guvernamental

O grupare infracțională cu ramificații în mai multe țări europene a fraudat bugetul Uniunii Europene cu 20 milioane de euro, după ce a obținut ilegal fonduri pentru proiecte industriale în România. În afacere este implicat și un funcționar public.

Recomandări
Topul scumpirilor în România. Efectele complete ale războiului din Iran se vor vedea în prețuri abia de luna aceasta

Scumpirea carburanților se vede deja în inflație. Potrivit Institutului Național de Statistică, rata anuală s-a apropiat din nou de 10%, în martie. 

Ce tipuri de medicamente vrea să România să obțină de la Pfizer în locul vaccinurilor anti-COVID

Ministerul Sănătății intră la negocieri vitale cu compania Pfizer. Statul român încearca să obțină medicamente inovatoare în locul vaccinurilor anti-COVID pe care nu le-a mai cumpărat.

Cum se va desfășura votul crucial al PSD pe 20 aprilie. „Manipularea” lui Sorin Grindeanu, contestată și de social-democrați

Soarta coaliției de la guvernare se decide in următoarele zile. Luni, pe 20 aprilie, cei din PSD vor vota dacă rămân sau nu în cabinetul condus de Ilie Bolojan.