Predoiu: 546 de cazuri de infectare cu Covid-19 în instanţe; 3 persoane au decedat

62104365
Agerpres

Ministrul Justiţiei, Cătălin Predoiu, a anunţat marţi că în instanţele din ţară au fost înregistrate, până în prezent, 546 de cazuri de infectare cu noul coronavirus, dintre care 3 persoane au decedat, iar 5 sunt internate la ATI.

 

"În ceea ce priveşte situaţia creată de pandemie în instanţe şi parchete, noi am fost în contact cu curţile de apel şi Ministerul Public. Pot să vă spun că nu există o situaţie centralizată la fiecare curte de apel. Sunt în legătură permanentă cu preşedinta CSM şi mâine vom avea o întâlnire pe acest subiect. Deocamdată, ce pot să vă spun, pe baza datelor primite, este că în instanţe avem un număr de 546 de cazuri de infectare, dintre care 5 cazuri la ATI şi sunt înregistrate 3 decese. La Bacău, Timişoara şi Iaşi", a declarat Predoiu, potrivit Agerpres, în cadrul unei conferinţe de presă.

Predoiu a amintit faptul că, încă de la debutul pandemiei, Ministerul Justiţiei a alocat fonduri materiale necesare pentru protecţia instanţelor şi parchetelor, efortul financiar fiind de aproape 35 de milioane de lei.

 

Articol recomandat de sport.ro
Splendida Ana Ivanovic, fericită după divorț. Ce pensie alimentară plătește Schweinsteiger
Splendida Ana Ivanovic, fericită după divorț. Ce pensie alimentară plătește Schweinsteiger
Citește și...
Ieșean condamnat pe viață după ce și-a ucis vecinii pentru bani de droguri. De ce a revenit 3 zile la rând la locul crimei

Un tânăr din Iași a fost condamnat la închisoare pe viață după ce și-a omorât doi vecini pentru a face rost de bani de droguri. Criminalul a revenit în mai mult zile la locul faptei pentru a lua lucruri din casă, pe care le vindea apoi, tot pentru droguri.

George Copos riscă să se întoarcă după gratii. De ce este acuzat

Omul de afaceri George Copos riscă să se întoarcă după gratii.

Ministerul Justiţiei a trimis în Republica Moldova o cerere de extrădare a fostului deputat PSD Cristian Rizea

Ministerul Justiţiei a anunţat că a trimis, miercuri, o cerere autorităţilor din Republica Moldova având ca obiect extrădarea fostului deputat Cristian Rizea, care are de executat în România o condamnare de 4 ani şi 8 luni închisoare.

Recomandări
Energia din Europa de Est. Cum a ținut Ucraina luminile aprinse în Ungaria și România, în timp ce se află în război cu Rusia

Europa de Est trece în 2026 prin cea mai grea vară din punct de vedere energetic după ieșirea din comunism. Canicula și seceta extremă au arătat limitele unor sisteme energetice precare, salvate de Ucraina aflată în război și Bulgaria ”codașă” în UE.

Comisia Europeană: Situaţia aprovizionării cu energie va rămâne tensionată săptămâna următoare

Grupul de coordonare pentru energie electrică de la nivelul Comisiei Europene a confirmat marţi că nu există riscuri pe termen scurt în ceea ce priveşte suficienţa aprovizionării cu energie electrică.

CNA cere TikTok să elimine 90 de videoclipuri despre „Ambulanța Neagră”, după valul de dezinformări

Consiliul Naţional al Audiovizualului a decis, marţi, să solicite platformei TikTok eliminarea a 90 de videoclipuri referitoare la subiectul "Ambulanţa Neagră" sau "Salvarea Neagră".