Polițist prins cu mită de la un interlop, în arestul Capitalei. Poftele pe care i le făcea condamnatului

×
Publicitate

Un agent de la Centrul de Reținere și Arest, al Poliției Capitalei, a fost condamnat de Tribunalul București la trei ani de închisoare.

El a primit, vreme de un an și jumătate, aproape 10.000 de euro, mită, de la un presupus proxenet, arestat preventiv. În schimbul banilor, polițistul i-ar fi făcut interlopului toate poftele: pachete cu alimente, mai mari decât avea dreptul, permisiunea de a ieși din arest, pentru a-și cumpăra mâncare și băutură, ba chiar muta din celula suspectului alți arestați pe care acesta nu îi agrea.

Agentul de poliție a fost prins în flagrant, în decembrie 2023, și 6 luni a fost arestat preventiv. Dacă sentința va rămâne definitivă, agentul de poliție nu se va mai întoarce după gratii, pentru că pedeapsa i-a fost suspendată, cu condiția să presteze 60 de zile de muncă în folosul comunității. În plus, nu va mai avea dreptul să fie politist.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Mai mulți jurnaliști reclamă că au fost filați de DNA Iași: ”N-am știut cine sunt cei care ne urmăresc”. Reacția instituției

Mai mulţi jurnalişti reclamă, luni, că au fost urmăriţi şi supravegheaţi de către DNA Iaşi. Timp de mai multe luni au observat că sunt urmăriţi pe stradă şi au aflat ulterior că le-au fost ascultate telefoanele.  

Decizia instanței în cazul lui Horațiu Potra, anchetat pentru acţiuni contra ordinii constituţionale

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a admis contestaţiile pentru 15 dintre apropiaţii lui Horaţiu Potra, anchetaţi pentru mai multe infracţiuni, printre care şi tentativă la infracţiunea de acţiuni contra ordinii constituţionale.

Ministrul Justiției: Autorităţile fac demersuri în dosarul lui Potra ca mandatele de arestare să fie puse în executare

Autorităţile fac demersuri ca mandatele de arestare în dosarul în care este inculpat mercenarul Horaţiu Potra să fie puse în executare, a declarat, miercuri, ministrul Justiţiei, Radu Marinescu.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.