Mario Iorgulescu scapă de condamnarea la 13 ani și 8 luni de închisoare. Dosarul, trimis la rejudecare

×
Publicitate

Mario Iorgulescu, fiul lui Gino Iorgulescu, preşedintele Ligii Profesioniste de Fotbal, scapă de condamnarea la 13 ani și 8 luni de închisoare pe care a primit-o după ce a ucis un șofer, fiind sub influența alcoolului și drogurilor. 

Înalta Curte de Casație și Justiție a admis, joi, recursul în casație formulat de Mario Iorgulescu la sentința definitivă de 13 ani și 8 luni de închisoare pentru că a ucis un tânăr când conducea drogat și beat.

„Admite recursul în casaţie declarat de inculpatul Iorgulescu Gino - Mario împotriva deciziei penale nr. 1485/A din 18 octombrie 2023, pronunțată de Curtea de Apel Bucureşti – Secția a II-a Penală în dosarul nr. 20691/3/2020 (892/2023). Casează, în parte, decizia penală atacată, numai în ce privește pe inculpatul Iorgulescu Gino - Mario și trimite cauza la rejudecare de către instanța de apel, Curtea de Apel București. Menține celelalte dispoziții ale hotărârii atacate, care nu contravin prezentei decizii. Cheltuielile judiciare ocazionate de soluționarea recursului în casație rămân în sarcina statului. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 20 iunie 2024”, se arată în minuta instanței. 

Procesul său se va rejudeca din faza de apel.

Mario Iorgulescu se află internat într-o clinică privată din Italia. Accidentul pe care l-a provocat și pentru care este condamnat în prezent a avut loc în urmă cu cinci ani.

Tânărul a provocat un grav accident rutier în data de 8 septembrie 2019 când, cu o alcoolemie de 1,96 g/l şi sub influenţa cocainei, s-a urcat la volanul mașinii sale, un Aston Martin model DBS. 

Pe drumul său, Mario Iorgulescu a circulat cu viteze cuprinse între 140 km/h şi 164 km/h, a trecut pe roșu, a pătruns pe contrasens, și a intrat în coliziune cu un autoturism condus de un bărbat care a murit pe loc în urma accidentului. La momentul impactului, mașina lui Mario avea viteza de 143 km/h.

La câteva zile după accident, Mario Iorgulescu a fost transferat în Italia cu un avion privat, având sprijinul familiei sale. A fost imediat internat într-o clinică privată, fiind trimis în judecată în România în lipsă.

Pe 10 februarie 2023 a fost condamnat de Tribunalul Bucureşti la 15 ani şi 8 luni de închisoare. S-a stabilit că Mario avea discernământ în momentul producerii accidentului și că în prezent nu suferă de afecţiuni psihice sau de alte probleme medicale care să-l împiedice să-și ispășească pedeapsa.


 


 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
Citește și...
George Simion, din nou la Parchetul General: „Am venit pentru clarificări, pentru a-mi cere telefonul”

Liderul AUR a ajuns din nou la Parchetul General, unde a încercat fără succes să dea explicații oficiale în ancheta legată de presupusele liste de semnături false pentru alegerile din 9 iunie.  

Inspecția Judiciară: Fără pedepse cu suspendare pentru consumatorii de droguri condamnați pentru infracțiuni grave

Consumatorii de droguri condamnați pentru infracțiuni grave nu ar trebui să mai primească pedepse cu suspendare, ci să ajungă obligatoriu după gratii.

Șeful IPJ Cluj a fost plasat sub control judiciar și suspendat din funcție pentru complicitate la abuz în serviciu

După o noapte petrecută în arest pentru acuzații de corupție, șeful Poliției județului Cluj, chestorul Mihai Rus, a fost plasat sub control judiciar și suspendat din funcție.

Recomandări
FOTO. Cum arată în 2026 depozitul de muniții din Transnistria cu care Rusia sperie Europa. „Nu mai e o amenințare”

Serviciul de Informații și Securitate (SIS) și Agenția de Informații Militare din Republica Moldova au publicat imagini cu depozitul de muniții de la Cobasna, unul dintre cele mai importante obiective militare din regiunea transnistreană.

Alertă în Portul Midia. Militarii chemați să intervină după ce „un obiect plutitor” a fost găsit aproape de dig

Ministerul Apărării Naționale a fost solicitat să intervină pentru verificarea unui obiect plutitor, posibil fragment de dronă aeriană, în Portul Midia.

Ilie Bolojan: „PNL va susține proiectul legii salarizării. E o măsură care evită pierderea a peste 700 de milioane de euro”

Grupurile parlamentare ale PNL au fost mandate să susţină adoptarea proiectului legii salarizării, a anunţat, vineri, preşedintele partidului, premierul interimar Ilie Bolojan.