iLikeIT, legea Big Brother. Metodele prin care convorbirile voastre telefonice pot fi interceptate

×
Publicitate

Legea Big Brother pune semne de intrebare despre usurinta cu care informatiile noastre sunt colectate de autoritati. Utilizarea internetului, locul de unde vorbim si convorbirile sunt inregistrate.

Insa cum strang mai exact autoritatile aceste informatii ne spune George Buhnici si invitatul sau, Bogda Botezatu, specialist securitate.

Cum se face ascultarea "standard". In momentul in care folosesti un telefon cu SIM si esti intr-o retea de telefonie mobila, putini omanei stiu ca daca scoti SIM-ul si il pui in alt mobil nu ai rezolvat complet problema. Intotdeauna, SIM-ul este imperecheat cu un telefon, care are si el un identificator unic, adica IMEI. Asadar, si seria SIM-ului si IMEI-ul sunt imperecheate in serverul retelei, iar daca scoti SIM-ul si bagi altul, ei tot vor sti cum sa te gaseasca, adica dupa IMEI si nu dupa numar. In afara de aceste serii se mai inregistreaza inclusiv locurile de unde au loc convorbirile, care sunt stocate pe serverele operatorilor cel putin 6 luni...pana la maxim 2 ani.

Iar cand autoritatile vor sa afle cu cine ati stat de vorba in urma cu 6 luni se vor duce la operator cu un stick USB pur si simplu si vor capata toate conversatiile. Insa daca pana acum era suficient sa existe o simpla solicitare a autoritatilor, acest lucru se va schimba cel mai probabil, daca legea se schimba, fiind nevoie de un mandat de la judecator.

Autoritatile pot lucra insa si cu alte echipamente. De exemplu, Open BTS, o aplicatie software care ruleaza pe un laptop obisnuit si care se conecteaza la o statie de transmisie radio. In momentul in care ai instalat aplicatia respectiva pe un laptop si te-ai conectat la un dispozitiv care se poate cumpara de pe internet ti-ai creat propria ta celula de telefonie mobila, care functioneaza identic cu cea a unui operator de telefonie. Aparatul poate fi setat sa intercepteze telefoanele de pe o singura retea la un moment dat si atunci poti asculta toate convorbirile care trec prin reteaua ta. Este ceea ce poate fi numit drept o "retea clona".

Articol recomandat de sport.ro
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Citește și...
Iohannis, la Innovation Labs: Digitalizarea scăzută a economiei şi a administraţiei este o realitate

Klaus Iohannis a declarat luni seară, la Innovation Labs 2018, că sectorul digital este o componentă vitală pentru dezvoltarea României, dar că, în pofida evoluţiei României în domeniul IT, nu stăm foarte bine la capitolul competenţelor digitale.

Experți și antreprenori vor prezenta viziunea lor despre viitorul tehnologiei la iCEE.fest 2018

Experți în transformarea digitală, antreprenori de succes pe plan global, autori de filme si cărți cunoscute vor prezenta viziunea lor despre viitorul tehnologiei la iCEE.fest 2018

iLikeIT. Jocurile săptămânii

George Buhnici vine cu recomandări de jocuri interesante pentru weekend.

Recomandări
Îmbrânceli și gaze lacrimogene la protestul oierilor din București. Manifestanții cer demiterea șefului ANSVSA

Protestul oierilor din Piața Presei Libere a escaladat joi, după ce manifestanții s-au îmbrâncit cu jandarmii, care au folosit gaze lacrimogene pentru a-i împiedica să înlăture gardurile de protecție.

A intrat în vigoare Codul galben de caniculă. Urmează temperaturi până la 39 de grade și nopți tropicale | HARTĂ

Un val de căldură se va extinde și se va intensifica treptat în România în următoarele zile, iar temperaturile vor ajunge până la 39 de grade în vestul țării. 

A treia zi de grevă în Sănătate. Medic: „Guvernul trebuie să-și asume în scris faptul că nu o să scadă veniturile”

În sănătate, unele spitale continuă greva, în timp ce altele nu au întrerupt deloc programul operator și de consultații.