Google a primit de la utilizatori 12.000 de cereri pentru stergerea datelor sensibile, in doar o zi

61520693

Google a primit de la utilizatori 12.000 de cereri privind stergerea de informatii sensibile, in prima zi de la lansarea unui site creat special in acest scop, relateaza Bloomberg.

Operatorul celui mai utilizat motor de cautare din lume a infiintat site-ul si o comisie de experti, pe 29 mai, pentru a respecta o decizie a Curtii Europene de Justitie (CEJ) conform careia utilizatorii pot cere Google si altor motoare de cautare pe Internet sa stearga din rezultatele cautarilor online unele link-uri catre stiri, decizii judecatoresti si alte documente care contin informatii inadecvate, irelevante sau care incalca dreptul la viata privata.

Pagina speciala prin care se vor sterge informatii personale sensibile din cautarile Google. A fost creata la cererea CEJ

Decizia Curtii Europene de Justitie a fost o surpriza pentru Google si alte companii de profil aflate in atentia Uniunii Europene pentru practicile in domeniul respectarii vietii private.

Blocul comunitar vrea sa extinda prerogativele autoritatilor de reglementare in domeniul protejirii datelor, astfel incat acestea sa poata aplica amenzi in cazul nerespectarii prevederilor legale.

Dezvaluirile legate de spionarea de catre Statele Unite a unor cetateni ai UE, inclusiv a unor politicieni, intre care cancelarul german Angela Merkel, au sporit atentia acordata protejarii vietii private.

"Era timpul ca Google sa ia masuri sa respecte legislatia europenana in domeniul protejarii datelor, care exista din 1995. Masurile Google demonstreaza ca temerile exprimate anterior, privind imposibilitatea practica, s-au dovedit nefondate", a declarat intr-un comunicat comisarul pentru Justitie al UE, Viviane Reding.

Directorul general al Google, Larry Page, a avertizat ca decizia CEJ ar putea incuraja regimurile politice represive sa incerce sa cenzureze Internetul, potrivit unui interviu acordat Financial Times. Decizia CEJ da probleme suplimentare companiilor americane din domeniul Internetului, in cazul afacerilor in care sunt utilizate date uriase, deseori fara aport uman.

Comitetul special infiintat de Google este format din cinci membri, co-fondatorul Wikipedia Jimmi Wales, Frank La Rue (ONU), Peggy Valcke (Facultatea de Drept a Universititii Leuven), profesorul universitar Jose Luis Pinar (Universitatea din Madrid) si Luciano Floridi (Universitatea Oxford). Floridi a afirmat intr-un comunicat ca acest comitet va evalua problemele etice si juridice ridicate de Internet.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
Citește și...
Iohannis, la Innovation Labs: Digitalizarea scăzută a economiei şi a administraţiei este o realitate

Klaus Iohannis a declarat luni seară, la Innovation Labs 2018, că sectorul digital este o componentă vitală pentru dezvoltarea României, dar că, în pofida evoluţiei României în domeniul IT, nu stăm foarte bine la capitolul competenţelor digitale.

Experți și antreprenori vor prezenta viziunea lor despre viitorul tehnologiei la iCEE.fest 2018

Experți în transformarea digitală, antreprenori de succes pe plan global, autori de filme si cărți cunoscute vor prezenta viziunea lor despre viitorul tehnologiei la iCEE.fest 2018

iLikeIT. Jocurile săptămânii

George Buhnici vine cu recomandări de jocuri interesante pentru weekend.

Recomandări
Anunț dramatic al premierului Peter Magyar. ”Dumnezeu să binecuvânteze Ungaria!”

Premierul Peter Magyar a declarat sâmbătă că Ungaria trece printr-o situație dificilă și cere populației să se bazeze doar pe canalele oficiale de comunicare. Magyar anunță restricții severe la consumul de electricitate și apă, în toată Ungaria.

Nicuşor Dan, după reconfirmarea ratingului României: În ciuda zgomotului politic, România funcţionează. E mult scandal inutil

Preşedintele Nicuşor Dan a transmis, sâmbătă, după reconfirmarea ratingului de ţară, că, în ciuda zgomotului politic, România funcţionează, dintre legile importante mai fiind de adoptat doar Legea salarizării. 

Cod roșu de căldură extremă în România. Temperaturile depășesc 25 de grade Celsius și noaptea. HARTA

Administrația Națională de Meteorologie a emis sâmbătă un cod roșu de căldură extremă pentru duminică, 2 august, care vizează vestul României. Aici, temperaturile vor depăși 25 de grade Celsius și noaptea. Canicula va afecta însă toată țara.