Dezvoltatorii Facebook pregatesc lansarea unui nou produs. Cum se va numi platforma si cui ii este adresata

61598571

Facebook se pregateste sa intre pe piata cu o noua platforma, de aceasta data dedicata anturajului de la locul de munca al utilizatorilor.

In acest fel, promit reprezentantii companiei, comunicarea la birou va fi mult mai eficienta, in timp ce distribuirea documentelor va fi mult mai sigura, scrie Daily Mail.

In schimb, vestea nu este la fel de bine primita si de ceilalti competitori de pe piata, precum Google Drive sau Microsoft OneDrive, care ofera clientilor acelasi tip de servicii.

Decizia conducerii Facebook a venit la scurt timp de la aflarea rezultatelor unui studiu recent, potrivit carora mai mult de 54% dintre angajatori au blocat accesul personalului pe Facebook la locul de munca.

“Facebook dezvolta in secret “Facebook at Work” (n.r. Facebook la Munca)”, au precizat surse apropiate proiectului pentru Financial Times.

Printre functiile noii platforme se regasesc “comunicarea cu colegii de la munca si colaborarea in ceea ce priveste documente oficiale”, au mai precizat aceleasi surse.

In ceea ce priveste aspectul, noul site de socializare profesionala va arata precum Facebook, inclusiv culorile deja consacrate fiind pastrate.

Toate aceste noutati vin in contextul in care Facebook doreste sa se extinda si a lansat aplicatia numita “Room”, (n.r. Camera), prin intermediul careia utilizatorii care si-o procura au posibilitatea sa discute sub protectia anonimatului.

Si optiunea “Buy”, (n.r. Cumpara), face parte din strateghia de extindere, astfel incat utilizatorii vor avea ocazia porin intermediul site-ului de socializare online sa cumpere orice produs de pe internet prin Facebook.

Ultima achizitie a companiei s-a realizat luna trecuta, atunci cand aplicatia de mesagerie WhatsApp a fost cumparata de Facebook.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
RECORD de trafic in internetul romanesc. StirileProTV.ro a inregistrat 1,3 milioane de utilizatori unici in ziua alegerilor

www.stirileprotv.ro a stabilit duminica un nou record de trafic pentru internetul din Romania. Peste 1,3 milioane de utilizatori unici au accesat site-ul in ziua alegerilor prezidentiale.

ALEGERI PREZIDENTIALE 2014. Facebook a marcat ziua votului cu o aplicatie surpriza

Facebook a marcat ziua ALEGERILOR PREZIDENTIALE din Romania cu o aplicatie ce apare in newsfeed-ul utilizatorilor.

Aplicatia care iti poate crea multe probleme. Ce se intampla atunci cand scrii un mesaj in Beam Messenger

Daca ai obiceiul sa editezi des mesajele pe care le trimiti de pe telefon, s-ar putea sa vrei sa stai departe de Beam Messenger, aplicatia de mesagerie instant care ii arata interlocutorului, in timp real, tot ce tastezi.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.