Nokia risca sa piarda un numar mare de clienti. Vezi de ce:

61298683

Nokia îşi face loc pe piaţa smartphone cu aparatele Lumia, dar riscă să rateze viitoarea tendinţă, în condiţiile în care cumpărătorii se orientează către o categorie neglijată de compania finlandeză, cea a telefoanelor cu ecrane mari.

Cumpărătorii sunt tot mai interesaţi de aparatele cu ecrane de cel puţin 5 inci (13 centimetri), pentru a naviga mai uşor pe Internet, în timp ce alţii îşi aleg în completare şi o tabletă. Nokia este absentă de pe ambele segmente, dominate de Samsung Electronics şi Apple, transmite Bloomberg.

Incapacitatea Nokia de a intra pe piaţa telefoanelor cu ecrane mari marchează a treia ocazie în care compania ratează o tendinţă majoră. În 2004, Nokia a intrat târziu pe piaţa telefoanelor cu clapetă, precum şi pe segmentul aparatelor touch screens.

De această dată este în joc viitorul Nokia pe piaţa smartphone, compania încercând să îşi susţină redresarea cu gama de smarphone-uri Lumia.

Vânzările de telefoane cu ecrane de minim 5 inci au crescut anul trecut de la 1,2 milioane unităţi în 2011 la 29,7 milioane unităţi, a arătat Francisco Jeronimo, analist la compania de cercetare a pieţei IDC.

Jeronimo consideră că este o tendinţă care nu poate fi ratată, oamenii folosind telefoanele într-un mod diferit, consumând conţinut media prin reţelele mobile.

Analistul consideră că deşi Nokia nu a anunţat lansarea unui telefon mai mare, aproape sigur pregăteşte unul, pe care îl va prezenta peste câteva luni.

Un purtător de cuvânt al Nokia a refuzat să comenteze.

Articol recomandat de sport.ro
Cum arată noua ”bijuterie” lansată de BMW: ”Mai pregătit ca niciodată pentru viitor”
Cum arată noua ”bijuterie” lansată de BMW: ”Mai pregătit ca niciodată pentru viitor”
Citește și...
Oficial: Alegerile pentru Primăria Capitalei vor avea loc pe 7 decembrie

Guvernul a stabilit data de duminică, 7 decembrie 2025, pentru organizarea alegerilor locale parţiale pentru primarul general al municipiului Bucureşti, Consiliul Judeţean Buzău şi pentru primari în mai multe localităţi.

Despre sport și determinarea de a îți urma pasiunea cu Remus Boroiu

Ferma – Un nou început a adus în atenția spectatorilor personalități cât se poate de diferite, probe tot mai dificile și intrigi care s-au complicat cu fiecare săptămână. Printre concurenții din acest an, unul dintre cei mai bine pregătiți sportivi și mai deciși să meargă cât mai departe a fost Remus Boroiu, unul dintre finaliștii Ninja Warrior România 2018.

Eleganța lui VLAD (Adrian Nartea) din serial

Încă de la lansarea primului episod din producția VLAD, fiecare dintre cei care am urmărit cum au avansat intrigile, am putut observa ținutele elegante purtate de actorul principal. Adi Nartea a impresionat la fiecare apariție prin zâmbetul sau seriozitat

Recomandări
MAE, reacție oficială după prezența unui europarlamentar român la forumul lui Vladimir Putin: ”Câteva excepții jenante”

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) a transmis, duminică, un mesaj în care critică prezența ”unor cetățeni europeni” alături de oficiali ruși și oameni de afaceri ”sub regim de sancțiuni europene”, la forumul organizat sub patronajul lui Vladimir Putin.

Americanii au atacat mai multe instalații radar din Iran. Oficiali iranieni: ”O încălcare clară a armistițiului”

Iranul acuză Statele Unite că au încălcat din nou armistițiul, după mai multe lovituri ale americanilor în sudul țării.

”S-a rupt cerul” în România. Zeci de gospodării au fost inundate din cauza furtunilor. Vântul a făcut ravagii în Moldova

Un nou episod de vreme rea este așteptat în estul țării, după ce, sâmbătă, aproape toată România a fost sub cod galben de instabilitate atmosferică. S-a rupt cerul, iar vântul a bătut cu putere în special în Moldova și în estul Munteniei.