Zimbru filmat tăvălindu-se în praf, în Parcul Național Vânători

×
Publicitate

Un falnic exemplar de zimbru aflat la o ședință de… relaxare, a fost filmat de către angajații Parcului Național Vânători din județul Neamț.

Ignorând eventuale priviri indiscrete și simțindu-se în siguranță, zimbrul s-a tăvălit liniștit în praf, după o zi istovitoare în căutarea hranei.

În Codrii Neamțului trăiesc acum în jur de 50 exemplare, dintre care 15 născute în libertate.

Localnicii se plâng că sălbăticiunile le mai calcă grădinile, însă Parcul Național și-a recâștigat interesul turiştilor o dată cu reintroducerea acestei specii, acum mai bine de 10 ani.

Articol recomandat de sport.ro
Marin Takahashi își pune fanii pe jar! Pictorial incendiar cu japoneza tatuată
Marin Takahashi își pune fanii pe jar! Pictorial incendiar cu japoneza tatuată
Citește și...
Cum să depozitezi fructele pentru a prelungi prospețimea. Culorile au un rol important

Așezate pe culori, fructele își pot păstra prospețimea un timp mai îndelungat.

Cum să gestionezi anxietatea de separare la copii. Metode eficiente pentru părinți

Anxietatea de separare este una dintre cele mai frecvente etape din dezvoltarea copilului și, deși poate fi dificilă atât pentru cei mici, cât și pentru părinți, specialiștii subliniază un lucru esențial: nu este ceva negativ. 

Ce produse nu ar trebui să cumperi niciodată la reducere. Greșeala care te costă bani și sănătate

De multe ori economia poate însemna exact invers, adică risipă. Cu siguranță ți s-a întâmplat să cumperi produse „la reducere”, de care ai uitat pur și simplu iar acestea au ajuns la gunoi. 

Recomandări
Tinerii sub 35 de ani ar putea cumpăra prima casă cu TVA redus. Ce prevede proiectul

Cu o piață a locuințelor cu prețuril exorbitante, tranzacțiile imobiliare sunt în scădere. Iar potrivit datelor oficiale, decalajul este de peste 15% față de anul trecut.

Mai mult de jumătate dintre români vor alegeri anticipate, arată un sondaj CURS. Partidul care conduce în intenția de vot

Mai mult de jumătate dintre români consideră că este nevoie de alegeri anticipate. Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare, pe primul loc s-ar clasa AUR, urmat de PSD, PNL, USR şi UDMR, arată un sondaj CURS realizat în perioada 1-14 mai.

Cartoful românesc, o specie pe cale de dispariție. Ce a mai rămas din institutul care trebuie să producă soiuri noi

„Agricultură fără rădăcini”, partea I. Revenim la o temă ce ne privește pe toți: ce punem pe masă? Vorbim despre cartof, al doilea cel mai consumat aliment al românilor, dar și despre cercetarea agricolă aflată pe marginea prăpastiei.