Zece polițiști de la Înmatriculări Auto Timișoara, reținuți după ce au luat șpagă de sute de ori

×
Codul embed a fost copiat

Zece agenți de poliție de la Serviciul de Înmatriculări Auto Timișoara sunt suspectați că ar fi luat șpagă de sute de ori.

Potrivit Direcției Generale Anticorupție, timp de patru luni ar fi încasat 100.000 de lei. Cei 10 polițiști au fost reținuți pentru 24 de ore.

Agenții de la permise auto erau monitorizați încă din luna ianuarie.

Din birourile celor 10 polițiști, anchetatorii au ridicat mai multe probe, printre care și dosare, pe care le-au adus la Parchetul de pe lângă Tribunalul Timiș.

Potrivit unui comunicat emis de Direcția Națională Anticorupție,
"Pe parcursul a numai 4 luni (perioada ianuarie – mai 2021), aceștia au pretins și primit, prin intermediari, în mod repetat și consecvent, cu titlu de mită, diferite sume de bani, totalizând aproape 100.000 de lei, pentru înmatricularea unor autovehicule fără programare sau prin procesarea mai multor seturi de dosare de înmatriculare auto la o singură programare.
În perioada menționată, cercetările au evidențiat înfăptuirea a 384 de acte materiale de luare de mită
".

Citește și
Politie
Cum negociau șpaga polițiștii de la Sibiu: „Câte mese aș putea servi eu cu colegul meu la tine?"

Polițiștii sunt suspectați că ar fi luat mită pentru a rezolva mai repede cererile de înmatriculare. De la începutul anului până în luna mai, agenții au luat șpagă de aproape 400 de ori. Până la urmă, cineva s-a plâns, iar pontul a ajuns și la anchetatori.

Comisar șef Dinu Leiba, șeful Serviciului de Înmatriculări Timiș: "Tot ce vă pot confirma este că 10 lucrători ai compartimentului de Înmatriculări au fost conduși azi-dimineață la audieri, sunt la Parchetul de pe lângă Tribunalul Timiș pentru posibile fapte de corupție. În prezent, activitatea de la Înmatriculări este închisă, noi sperăm că în cel mai scurt timp să reluăm activitatea, poate chiar mâine". 

Lung șir de corupție printre polițiști

 

Surse din anchetă spun că banii erau ascunși între documente.

Acest caz vine după un lung șir de acuzații de corupție în care au fost implicați lucrători din Ministerul de Interne.

În Botoșani, opt agenți au fost arestați preventiv după ce, la sfârșitul anului trecut, ar fi luat șpagă de la mai mulți șoferi opriți în trafic.

Într-un alt dosar, la Sibiu, șoferii prinși cu diverse nereguli erau puși să sponsorizeze echipa de fotbal a poliției.

Însă scandalul cel mai mare a avut loc la Suceava, unde chiar șeful Serviciului de Protecție Internă Suceava este acuzat că ar fi acoperit neregulile de la Permise și Înmatriculări. El i-ar fi informat pe polițiștii care dădeau permise contra mită despre faptul că sunt urmăriți de procurorii anticorupție. 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Rebekka Hauri a aprins imaginația fanilor după o postare la piscină: „Te iubesc!”
GALERIE FOTO | Rebekka Hauri a aprins imaginația fanilor după o postare la piscină: „Te iubesc!”
Citește și...
Zece polițiști șpăgari, săltați de DNA la un curs fictiv anticorupție. Cum primeau banii
Zece polițiști șpăgari, săltați de DNA la un curs fictiv anticorupție. Cum primeau banii

Acţiune ingenioasă a celor de la Direcţia Naţională Anticorupţie. Zece poliţişti au fost ridicaţi în luni dimineaţă de la Serviciul de Permise după ce formal, au fost invitaţi la un curs antișpagă.

Cum negociau șpaga polițiștii de la Sibiu: „Câte mese aș putea servi eu cu colegul meu la tine?
Cum negociau șpaga polițiștii de la Sibiu: „Câte mese aș putea servi eu cu colegul meu la tine?"

Şaptesprezece percheziţii domiciliare au avut loc miercuri pentru probarea unor infracţiuni de corupţie într-o cauză penală în care sunt suspectaţi 25 de agenţi de poliţie din cadrul IPJ Sibiu.

Un angajat îi cere primarului din Albeni șpaga înapoi. 3.000 de euro, dar și zeci de litri de vin alb
Un angajat îi cere primarului din Albeni șpaga înapoi. 3.000 de euro, dar și zeci de litri de vin alb

Un angajat al primăriei Albeni îi cere primarului să-i dea șpaga înapoi. Sunt la mijloc 3.000 de euro, 1500 de lei, dar și câteva zeci de litri de vin alb.

Recomandări
Un nou război comercial între SUA și UE, după noile ”tarife-pedeapsă” anunțate de Donald Trump. Prima reacție europeană
Un nou război comercial între SUA și UE, după noile ”tarife-pedeapsă” anunțate de Donald Trump. Prima reacție europeană

Europa va „fi foarte fermă în apărarea dreptului internațional”, a avertizat președintele Consiliului European, António Costa, adresându-se Washingtonului.

Pericol pe șosele, din cauza gerului extrem. O șoferiță a scăpat la limită după ce o bucată de gheață i-a spart parbrizul
Pericol pe șosele, din cauza gerului extrem. O șoferiță a scăpat la limită după ce o bucată de gheață i-a spart parbrizul

A fost ger năprasnic în jumătate din țară și nu sunt semne că ne mai slăbește. În zori, la polul frigului, s-au înregistrat minus 21 de grade Celsius. La țară, oamenii se tem să nu rămână fără lemne și să nu li se prăpădească animalele.

ANIMAȚIA exploziei din Alba Iulia. Un tânăr a suferit arsuri pe jumătate de corp, după ce apartamentul lui a sărit în aer
ANIMAȚIA exploziei din Alba Iulia. Un tânăr a suferit arsuri pe jumătate de corp, după ce apartamentul lui a sărit în aer

În Alba Iulia, doi oameni au fost răniți, iar câteva zeci s-au speriat îngrozitor și au ieșit în fugă pe scări. Blocul în care locuiesc a fost zguduit de o explozie violentă provocată, cel mai probabil, potrivit pompierilor, de o acumulare de gaze.