Rusoaică fugită în România, urmărită prin Interpol pentru presupuse legături cu teroriștii. Extrădarea se judecă la Suceava

×
Publicitate

Soarta unei tinere de cetățenie rusă - acuzată de un tribunal cecen de legături cu organizații considerate de Federația Rusă drept teroriste - este în mâinile unor judecători de la Curtea de Apel Suceava.

 

Magistrații de acolo sunt cei puși să judece extrădarea ei la Groznîi - după ce femeia a fost reținută, în Vama din Siret, într-un autobuz cu refugiați. În ultimele luni, femeia a trăit în Ucraina, după ce - spune ea - a fugit din Cecenia, de teama regimului dictatorial, al lui Ramzan Kadîrov - aliatul lui Putin.

Amina Gerikhanova încerca să ajungă în Turcia, împreună cu băieţelul ei de 8 ani, când polițiștii români de frontieră au reținut-o în Vama Siret. Cei doi veneau din Ucraina, cu un autobuz, iar pe numele femeii era emisă o alertă Interpol de arestare.

Ilie Poroch, Poliția de Frontieră Suceava: „Alerta era semnată de autoritățile din Germania din anul 2019.”

Mandatul de arestare, în schimb, fusese emis un an mai devreme. Magistrații din Groznîi, capitala Ceceniei, o acuză pe Amina că ar fi susținut, de la distanță, o grupare din Siria considerată teroristă de regimul lui Ramzan Kadîrov.

Amina susține că a aflat de acuzații când a fost reținută

De cealaltă parte, Amina spune că a aflat de acuzații abia în momentul când a ajuns în România. Din Cecenia - spune ea - a plecat ca să scape de regimul care susţine restrângerea drepturilor pentru femei și care, în repetate rânduri, a fost acuzat de tortură și asasinate. Războiul a alungat-o apoi din Ucraina.

Liliana Barabaș, avocatul Aminei: „Susține că este nevinovată. Sigur că instanţa va analiza dacă sunt îndeplinite condițiile pentru extrădare. Până în acest moment nu există cerere formal și legal transmisă statului român.”

Amina Gerikhanova a fost audiată de magistrații Curții de Apel Suceava. O decizie în cazul femeii a fost amânată pentru vineri.
Între timp, băiatul ei de 8 ani, aflat până acum în grija celor de la protecția copilului, a fost luat de o rudă.

Nicoleta Daneliuc, Protecția Copilului Suceava: „Mama a investit o persoană care să vină să îl ia. A venit un unchi din partea tatălui din Austria.”

Femeia de 36 de ani va rămâne în arestul poliției din Suceava până la un verdict final al judecătorilor.

 

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Buna Vestire, sărbătoarea marcată vineri, 25 martie, în Calendarul Ortodox. Semnificațiile religioase și populare

Buna Vestire este marcată în Calendarul Ortodox pe 25 martie.

Bricul Mircea a plecat într-un nou voiaj de școală. 94 de cadeți vor sta departe de casă 2 luni: ”Armata navală te face om”

Momente emoționante joi în Portul Militar Constanța. Nava școală Mircea, cu peste 150 de marinari la bord, a plecat într-un nou voiaj pe mare. De data aceasta, va străbate timp de aproape două luni patru mări și se va opri în cinci țări diferite.  

Bărbat condamnat pentru un viol în Italia, prins în Bistrița-Năsăud. A abuzat o tânără cu handicap

Un român de 43 de ani, condamnat pentru că a violat o tânără de 30 de ani în Italia, a încercat să scape de închisoare, dar a fost prins acum în Bistrița-Năsăud.

Recomandări
Ziua Limbii Române, sărbătorită în premieră la Cernăuți. ”Asistăm la un moment istoric”

Ziua Limbii Române a fost marcată, sâmbătă, în premieră, la Cernăuţi. Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a semnat în martie decretul privind instituirea Zilei Limbii Române în Ucraina, pe data de 31 august.

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Comenzile din China s-au prăbușit după noile taxe. În România, numărul coletelor din afara UE a scăzut chiar și cu 50%

La aproape două luni de la intrarea în vigoare a taxei europene pentru comenzile din afara Uniunii Europene, numărul coletelor venite din China a scăzut chiar și cu 50%.