Noi porțiuni deschise din drumul expres Craiova - Pitești. Șofer: „Credeam că nici nepotul meu nu mai apucă”

×
Publicitate

De joi, se circulă pe o nouă porțiune din drumul expres Craiova - Pitești, iar de vineri se mai deschide una. Astfel, șoseaua va ajunge aproape de autostrada care duce în Capitală.

A mai rămas în lucru o bucată care va asigura conexiunea cu A1 și care ar urma să fie terminată până în primăvară.

De la ora 14:00, șoferii care voiau să ajungă de la Pitești la Craiova au putut intra pe drumul expres de la Albota.

Șofer: „Credeam că nici nepotul meu nu mai apucă, acum sunt foarte mulțumit”.

Porțiunea deschisă acum are 20 de kilometri. De vineri se va circula și pe bucata dintre Robănești și Craiova.

Lucrările la drumul expres Craiova - Pitești au început în 2018, dar 4 ani mai târziu contractul a fost reziliat. Noii constructori au avut ca termen primăvara anul viitor pentru a da șoseaua în circulație.

Sorin Scarlat, manager de proiect: Am avut susținerea beneficiarului, cu plata certificatelor de lucrări, a fost o echipa coagulată.
Reporter: Cu cât timp ați terminat mai devreme?
Sorin Scarlat: Cu patru luni.

Andrei Stefanache, investitor: „Este un avantaj semnificativ, ne scutește de drumuri, de cheltuieli, furnizorii ajung la noi mai repede, noi ajungem la clienții noștri mai repede”.

Sorin Manda, director Aeroportul Internațional Craiova: „Sunt șanse de mai multe zboruri, probabil săptămâna viitoare vom anunța, anul viitor ne vom tripla numărul de zboruri”.

Mai rămân de construit 9 kilometri de șosea care vor face legătura cu Autostrada A1.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Când se pune grâul la încolțit de Sfântul Andrei. Cum trebuie pus pentru a visa cu cine te căsătorești

De Sfântul Andrei una dintre cele mai cunoscute tradiții este pusul grâului la încolțit. 

Țara care interzice complet rețelele sociale adolescenților. Proiectul a fost adoptat de Senat cu șanse maxime să devină lege

Australia interzice adolescenților sub 16 ani să utilizeze rețelele de socializare, după ce o lege controversată a fost adoptată de Senat. Este cea mai strictă legislație din lume, iar încălcarea ei poate duce la amenzi de peste 32 de milioane de dolari p

Un bărbat a încasat daune de 412 milioane de dolari după ce a primit din greșeală un tratament pentru disfuncție erectilă

Un american a primit despăgubiri de 412 de milioane de dolari după ce i s-au administrat din greșeală „injecții invazive cu disfuncție erectilă” care i-au cauzat daune ireversibile. Bărbatul ceruse un tratament pentru oboseală și pierderea în greutate.  

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.