Lupte între cerbi în pădurile din România. Ce este „perioada boncănitului”

×
Publicitate

Este perioada boncănitului, aşa că în pădurile noastre se dau lupte serioase între cerbi.

Masculii ies în luminişuri, în încercarea de a-şi găsi perechea, dar şi pentru a-şi marca teritoriul.

O astfel de luptă pentru supremaţie a fost surprinsă recent de camerele de monitorizare, amplasate într-o pădure de lângă Braşov.

În imagini se vede cum doi cerbi se întrec în forţă, dar şi în eleganţă. Animalele îşi încleştează coarnele, în încercarea de a-şi elimina adversarul.

Perioada de boncănit începe în septembrie şi se încheie la sfârşitul lui octombrie. Numai în fondul cinegetic din jurul Braşovului sunt în jur de 90 de cerbi.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Georgina Rodriguez, răsfăț total pe yacht! Partenera lui Ronaldo știe cum să-și cucerească fanii
FOTO Georgina Rodriguez, răsfăț total pe yacht! Partenera lui Ronaldo știe cum să-și cucerească fanii
Citește și...
Cât costă o zi pe litoralul românesc. „Nu mă așteptam”. Stațiunile care s-au aglomerat odată cu vacanța copiilor

Pe litoral, vacanța copiilor a adus mai mulți turiști în Eforie Nord și Sud. Familiile aleg aceste stațiuni pentru că prețurile sunt mai accesibile, mai ales în timpul săptămânii.

Ștefan Câlția expune la Sibiu peste 130 de lucrări în cadrul Festivalului Internațional de Teatru

O expoziție istorică semnată de pictorul Ștefan Câlția, unul dintre cei mai cunoscuți artiști contemporani, a fost inaugurată la Sibiu în cadrul Festivalului Internațional de Teatru.

Oraș din România, fără autobuze de peste o săptămână. Operatorul de transport, amendat zilnic cu 30.000 de lei

De mai bine de o săptămână, locuitorii din Alba Iulia nu mai pot să folosească mijloacele de transport în comun. Șoferii de autobuz au intrat în grevă pentru că, spun ei, nu și-au primit salariile. 

Recomandări
Concluzia consultărilor de la Cotroceni, după respingerea Guvernului Veștea. Ce opțiuni are acum Nicușor Dan

După eșecul Guvernului Veștea în Parlament, toate privirile s-au îndreptat, marți, spre Palatul Cotroceni. Președintele Nicușor Dan s-a întâlnit cu liderii partidelor parlamentare, pentru a găsi o soluție la criza politică. 

Surse: Cine ar fi favorit pentru funcția de premier după respingerea Guvernului Veștea. Scenariul discutat la Cotroceni

Din declarațiile liderilor politici, cele mai mari șanse pare să le aibă un guvern minoritar. Ori unul format doar din PSD, ori din PNL-USR-UDMR.

Hubert Thuma refuză să plece din partid și îl atacă pe Bolojan: PNL ajunge să conteze la fel de puțin ca USR

Hubert Thuma a transmis un mesaj după ce a aflat că se află pe lista liderilor PNL care ar urma să fie excluși din partid pentru susținerea cabinetului Adrian Veștea.