Fost profesor, condamnat la închisoare. Ce discuta cu elevii pe "laptopul secret"

62078562
iStock

Un fost profesor din Marea Britanie a fost condamnat la închisoare după ce ar fi fost suspectat de pedofilie, pe motiv că ar fi ținut un laptop ascuns în șopronul lui pentru a conversa cu copiii.

Fostul profesor, David Gallichan în vârstă de 63 de ani, care fusese găsit vinovat după ce au fost descoperite imagini cu copii în ipostaze indecente acum trei ani, a fost condamnat după ce s-a aflat că vorbea cu elevi pe un laptop care nu era monitorizat, informează Mirror.

„Gallichan a încercat în continuare să vorbească cu elevii online și după ce a mai fost acuzat și înainte. El a ținut un laptop fără să ne spună, care nu avea sistemul de monitorizare instalat. El a purtat discuții cu tentă sexuală cu elevii. El a recunoscut că avea laptopul ascuns în casă”, au precizat autoritățile.

În urma acțiunilor sale el a fost condamnat să petreacă 18 luni în închisoare.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
Întrebarea care a emoționat-o până la lacrimi pe Bernardette Szocs: ”Am emoții, îmi pare rău”
Întrebarea care a emoționat-o până la lacrimi pe Bernardette Szocs: ”Am emoții, îmi pare rău”
Citește și...
Șansa unui bătrân în scaun cu rotile, căzut într-un râu din Bacău, cu capul în apă. Cum a scăpat nevătămat

Misiune contracronometru în Bacău, după ce un bărbat de 76 de ani, aflat într-un scaun rulant, a căzut într-un râu. Un jandarm l-a salvat de la moarte.

Produsele din carne pe care nu ar trebui să le pui niciodată pe grătar. Sfaturile unor bucătari de top

Burgerii și cârnații sunt nelipsiți de pe grătarele britanicilor, dar, potrivit unor chefi cu stele Michelin, aceștia nu ar avea ce căuta pe grătar.

Urșii fac mari probleme în județul Mureș. Localnicii sunt terorizați și se tem pentru viața lor

Urșii fac probleme și în județul Mureș, unde sunt de șapte ori mai multe exemplare decât ar trebui, potrivit unui recensământ.

Recomandări
Lista miniștrilor din „Guvernul Veștea”. Cinci rămân din cabinetul Bolojan. Nume mai vechi reapar în Executiv

Patru miniștri PSD din cabinetul Ilie Bolojan ar urma să facă parte și din guvernul Adrian Veștea. În același timp, din partea PNL ar urma să revină unele figuri din guvernele anterioare.

Război în PNL. Veștea vrea să îi ia locul lui Bolojan la șefia partidului. Liberalii vor să îl excludă vineri

Liderii PNL ar urma să se reunească într-o ședință de urgență care să pregătească pașii necesari pentru excluderea lui Adrian Veștea din partid. În paralel, premierul desemnat ar vrea să preia șefia partidului la congresul viitor.

Protest al profesorilor la Guvern și la Parlament. Sindicaliștii cer retragerea legii salarizării. Lista revendicărilor

Sindicatele din Educație, care reprezintă peste 300.000 de salariați, cer Guvernului retragerea imediată din dezbaterea publică a proiectului Legii salarizării unitare.