Campanie de reciclare cu „roboții binelui”. Orașul unde a fost implementată

×
Publicitate

Campanie de reciclare inedită în România, cu ajutorul unor roboți... ai binelui!

Pe străzile din trei orașe din Alba au apărut automate inteligente de colectare selectivă, care transformă deșeurile în fapte bune.

Pentru fiecare PET, Crucea Roșie Română primește un euro. Iar banii vor fi folosiți pentru a susține proiecte umanitare.

Ei sunt roboții binelui, adică stații inteligente pentru colectarea selectivă a deșeurilor. Au rolul de a transforma peturile în fapte bune, și se află în Alba Iulia, Cugir și Sebeș. Ideea a atras o mulțime de oameni.

Am zis să facem și noi un bine să punem sticlele pe care le aveam și astfel facem o faptă bună.”

Ne simțim destul de bine să știm că facem o faptă bună, și în același timp și reciclam și protejăm mediul."

Îndemn toți cetățenii să aducă ambalaje de băuturi din sticlă, aluminiu și plastic, pentru a transforma practic deșeurile în fapte bune”, spun oamenii.

Fiecare ambalaj reciclat înseamnă un euro, donat de două companii, iar banii strânși sunt folosiți pentru a susține proiectele umanitare ale Crucii Roșii.

Adrian Dusa – director Crucea Roșie, filiala Alba: „Încercăm să convingem cât mai mulți oameni, să educăm cât mai mulți oameni că prin reciclare și printr-un mediu mai curat investim în sănătatea noastră.”

Toate ambalajele colectate sunt transportate apoi în centre specializate.  

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Mihaela Evi a atras toate privirile cu o ținută care îi pune formele în evidență: ”Ești uimitoare!” / ”Mult prea frumoasă”
FOTO Mihaela Evi a atras toate privirile cu o ținută care îi pune formele în evidență: ”Ești uimitoare!” / ”Mult prea frumoasă”
Citește și...
Horoscop săptămâna 22-28 iunie 2026. Patru zodii care au parte de evenimente financiare importante

Horoscopul săptămânii analizate pune accent pe deciziile legate de bani și pe administrarea eficientă a resurselor materiale.

Natto: Mâncarea japoneză care dezgustă şi cucerește în acelaşi timp lumea

Natto, alimentul japonez din soia fermentată, cu o aromă foarte puternică, devine din ce în ce mai popular în întreaga lume, transmite AFP.

O turistă acuză că a fost operată greșit de apendicită într-o vacanță în Egipt. Acasă a primit un diagnostic total diferit

O femeie în vârstă de 29 de ani susține că i-a fost îndepărtat în mod greșit apendicele în timpul unei vacanțe în Egipt, după ce s-a îmbolnăvit grav.

Recomandări
LIVE UPDATE, audierile miniștrilor propuși în Guvernul Veștea. Primul ministru care a primit deja un vot nefavorabil

În Parlament au început audierile miniștrilor propuși de Adrian Vestea, premierul desemnat. Aseară, PSD a decis să voteze Executivul, iar, imediat după aceea, Veștea a făcut public programul de guvernare.

ANM: Cod galben de caniculă și furtuni în mai multe regiuni ale țării. Temperaturile urcă până la 34 de grade

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) avertizează că vremea va deveni deosebit de caldă în cea mai mare parte a țării în intervalul 22 iunie, ora 10:30 – 24 iunie, ora 21:00. 

LIVE: Rezolvarea subiectelor de la proba de română, Evaluarea Națională 2026. Vezi care erau răspunsurile corecte

Aici poate fi urmărită rezolvarea live a subiectelor de la proba de limba și literatura română, susținută astăzi de absolvenții clasei a VIII-a în cadrul Evaluării Naționale 2026.