A început „Simfonia lalelelor” la Pitești. Mii de oameni au luat cu asalt parcul Lunca Argeşului

×
Publicitate

Spectacolul de culori și parfumuri suave în Pitești unde a început "Simfonia lalelelor".

Evenimentul, aflat la cea de-a 45-a ediție, a fost organizat pentru prima oară în mijlocul naturii într-un parc, și nu în centrul orașului unde era în mod normal.

Vizitatorii s-au bucurat de plimbări lungi printre aranjamentele spectaculoase, au făcut fotografii și au plecat acasă cu brațele încărcate de flori.

Mii de oameni au luat cu asalt parcul Lunca Argeşului, la deschiderea celei mai mari expoziţi florale din Pitești, supranumit orașul lalelelor. Explozia de culoare a furat imediat ochii vizitatorilor.

Panourile decorate cu flori au fost atracţia evenimentului. Aici participanţii s-au întrecut în fotografii şi chiar s-au format cozi.

În parc, în apropierea scenei unde sunt organizate spectacole, au fost amenajate și zone pentru picnic, extrem de apreciate de cei care au vrut să se relaxeze.

Și două mame din Ucraina și copiii lor s-au bucurat de ziua de vineri care le-a mai alinat dorul de casă.

Mama din Ucraina: Suntem foarte recunoscatoare românilor, în special pentru că ne-au găzduit. Suntem fericite să ne vedem copiii atât de fericiți.

Nici pofticioșii nu au fost uitați. Pentru ei a fost amenajată o alee de street food cu bunătăți. De la gogoși, langoși sau clătite până la burgeri sau fructe de mare.

La finalul zilei, vizitatorii au plecat acasă cu brațele încărcate, fie cu ghivece cu flori, fie cu tot felul de plante ornamentale care pot fi plantate în gradină.

Festivalul multicolor se va încheia duminică.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Lewis Hamilton și-a oficializat relația cu Kim Kardashian pe Instagram
FOTO Lewis Hamilton și-a oficializat relația cu Kim Kardashian pe Instagram
Citește și...
Centrul Vechi a început să fie din nou animat de tineri. Bucureștenii au umplut cluburile și terasele

Străduțele înguste din Centrul Vechi s-au transformat vineri noapte într-un furnicar.

Lunar, zeci de pachete rămân în depozitele Poștei Române și ale firmelor de curierat. Ce se întâmplă cu ele

Haine, încălțăminte, produse de igienă, produse electrocasnice și jucării. Sunt cele mai populare produse pe care românii le comandă pe internet și la care renunță frecvent înainte să fie livrate.

Un urs a fost lovit de două autoturisme, pe DN1, în dreptul localității Nistorești

Incident grav pe Drumul Național 1 în județul Prahova. Un urs de mari dimensiuni a fost lovit în plin de două mașini în timp ce traversa șoseaua.

Recomandări
Ședință la Cotroceni după ce Comisia Europeană a respins legea salarizării. Ce probleme are proiectul în forma actuală

Preşedintele Nicuşor Dan se va întâlni joi, la Palatul Cotroceni, cu liderii din fosta coaliţie guvernamentală şi miniștrii demiși ai Finanţelor şi Fondurilor Europene, pentru a discuta despre stadiul proiectelor finanţate prin PNRR.

Parlamentarii s-au răzgândit, la trei ani după ce au votat pentru examen de admitere la liceu. Acum vor să amâne concursul

Admiterea la liceu, pe care unitățile de învățământ au varianta de a o organiza din 2027 după Evaluarea Națională, ar putea fi amânată. Asociațiile de elevi, părinți și ONG-urile reclamă că acest examen produce inechități.

Calculele Ministerului Educației. Câți bani ar economisi dacă ar tăia din bursele copiiilor orfani și din familii sărace

Propunerea de a tăia bursele școlare în vacanță este criticată. Zeci de organizații neguvernamentale atrag atenția că mii de copii ar putea fi nevoiți să renunțe la cursuri.