TERIFIANT! Viermele din ochi poate aparea la oricine!

×
Publicitate

La o zi dupa ce am aflat ca medicii au scos din ochii unui bucurestean un vierme de 12 centimetri, primim o informatie si mai naucitoare: oricare dintre noi poate sa pateasca asta!

Larva este transmisa de un tantar care a ajuns si in Romania. Aceasta a fost trimisa la doua laboratoare din strainatate, la Roma si, respectiv, Budapesta, pentru analize amanuntite.

Pericolul ar putea fi mult mai mare decat putem crede. Dirofilarioza este produsa de un vierme parazit care ajunge in corpul gazdei sale sub forma unei larve de dimensiuni microscopice, in urma unei intepaturi de tantar infestat ce s-a hranit cu sangele unui animal purtator al bolii.

Acest parazit se poate plimba prin tot organismul victimei cu o viteza de 30 cm/zi. De obicei se localizeaza la nivelul ochiului, al inimii sau al plamanilor, provocand orbirea bolnavului sau tromboza pulmonara.

In ultimii 10 ani au existat inca doua astfel de cazuri in Romania: unul dintre pacienti avea viermele in axila, iar altul in frunte.

Cel extras ieri pacientului bucurestean este cel mai mare care a fost gasit in corpul vreunui roman pana in momentul de fata.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Imaginea cu Vladimir Putin care a stârnit revoltă! Ucrainenii acuză lipsă de reacție la nivel mondial
FOTO | Imaginea cu Vladimir Putin care a stârnit revoltă! Ucrainenii acuză lipsă de reacție la nivel mondial
Citește și...
Alocațiile și indemnizațiile intră mai devreme pe card în august. Când vin banii prin poștă

Agenţia Naţională pentru Plăţi şi Inspecţie Socială va efectua în luna august plata în avans a beneficiilor de asistenţă socială aferente drepturilor cuvenite pentru luna iulie, întrucât data de 8 august, prevăzută în calendar, este zi nelucrătoare.

Una dintre cele mai apreciate instituții românești cere oamenilor să-i doneze geamuri vechi. De ce s-a ajuns aici

Stațiunea de Cercetare-Dezvoltare pentru Legumicultură (SCDL), una dintre cele mai cunoscute și apreciate instituții din agricultura românească, cere oamenilor să-i doneze geamuri vechi, pentru a-și repara serele distruse de furtuni. 

Câte pensii speciale se plătesc în România. Cea mai mare: 25.613 lei/lună. Ce pensie are un parlamentar

Numărul beneficiarilor de pensii de serviciu a fost, în iunie 2026, de 11.970 de persoane, la fel ca în luna precedentă, din care 7.921 de beneficiari cu pensie din Bugetul Asigurărilor Sociale de Stat - BASS (contributivitate), conform datelor CNPP.

Recomandări
Scufundarea controlată a celor patru barje de pe Dunăre continuă. Motivul pentru sunt coborâte treptat în apă

Pe Dunăre continuă operațiunea de scufundare controlată a celor patru barje, ca să ajungă cât mai multă apă spre centrala de la Cernavodă.

Finanțele României se pregătesc pentru cel de-al treilea test. Standard & Poor’s decide dacă scapăm de „junk”

România a scapat din nou de retrogradarea la categoria „junk”. Agenția Moody's, a reconfirmat ratingul României, dar cu perspectivă negativă. Asta înseamnă că țara noastră rămâne pe ultima treaptă recomandată investițiilor. 

Drona care a explodat în Bulgaria, la granița cu România, a fost identificată. Anunțul autorităților de la Sofia

Ministerul Apărării de la Sofia a anunțat că drona care s-a prăbușit sâmbătă dimineața pe un câmp din Bulgaria, la circa un kilometru de stația de comprimare a gazelor de pe traseul gazoductului Trans-Balkan, este o dronă-momeală de tip Maya.