Argentina s-a calificat în finala Cupei Mondiale din Qatar, după ce Messi a făcut spectacol în fața Croației | GALERIE FOTO

argentina - croația
Imago

Argentina este prima finalistă de la Cupa Mondială din Qatar. "Pumele" au trecut, marți, în semifinale, de Croația, scor 3-0.

Lionel Messi a făcut spectacol pe teren. Starul argentinian a deschis scorul în minutul 34, din penalty.

Julian Alvarez a dus scorul la 2-0, în minutul 39. Apoi, în minutul 69 atacantul argentinian a reușit dubla, după o fază în care Messi s-a distrat cu Gvardiol.

În ultimul act, Argentina va juca împotriva învingătoarei din partida Franța - Maroc. Acest meci va fi transmis în format LIVE SCORE de ȘtirileProTV.ro, miercuri, de la ora 21:00.

Semifinale: ARGENTINA - CROAȚIA 3-0 (Messi '34-pen., Alvarez '39, '69)

Min. 90+5 - Arbitrul fluieră finalul meciului. Argentina e prima finalistă de la Cupa Mondială.

Min. 69 - Goool, Argentina! Messi îl ridiculizează pe Gvardiol, apoi îi pasează lui Alvarez care duce scorul la 3-0.

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45+5 - Arbitrul fluieră finalul primei reprize.

Min. 39 - Goool, Argentina! Julian Alvarez marchează un gol senzațional.

Min. 34 - Goool, Argentina! Messi înscrie din penalty. Starul lui PSG a devenit argentinanul cu cele mai multe goluri marcate la "Mondiale".

Min. 32 - Penalty pentru Argentina, după un fault în careu la Julian Alvares.

Min. 16 - După primul sfert de oră, posesia arată astfel: Argentina 41%, Croaţia 59%.

Min. 1 - A început meciul.

UPDATE 20:00 - Avem echipele de start!

Argentina: E. Martinez - Molina, Romero, Otamendi, Tagliafico - De Paul, E. Fernandez, Paredes, Mac Allister - Messi, J. Alvarez

Rezerve: Armani, Rulli - Almada, Correa, Di Maria, Dybala, Foyth, Li. Martinez, La. Martinez, Palacios, Pezzella, G. Rodriguez

Selecționer: Lionel Scaloni

Croația: Livakovic - Juranovic, Lovren, Gvardiol, Sosa - Modric, Brozovic, Kovacic - Pasalic, Kramaric, Perisic

Rezerve: Grbic, Ivusic - Barisic, Budimir, Erlic, Jakic, Livaja, Majer, Orsic, Petkovic, Stanisic, Sucic, Sutalo, Vida, Vlasicic

Selecționer: Zlatko Dalic

Argentina s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale după ce a învins Olanda în "sferturi", scor 4-3 la loviturile de departajare. După 120 de minute, scorul a fost egal, 2-2.

Croația a ajuns în semifinale după ce a trecut în "sferturi" de Brazilia, scor 4-2 după penalty-uri. După 120 de minute, scorul a fost egal, 1-1.

Până acum, Argentina și Croația s-au aflat față în față de cinci ori. Fiecare selecționată și-a trecut în cont două victorii, iar un meci s-a încheiat la egalitate.

La Cupa Mondială, cele două echipe s-au întâlnit de două ori. În 1998, în faza grupelor, "Pumele" s-au impus cu 1-0. În 2018, croaţii au câștigat cu 3-0.

Scaloni, impresionat de Luka Modric: "Cine iubește fotbalul, vrea astfel de jucători pe teren"

"Ne așteptăm la un meci dificil. Croația joacă precum o echipă mare. Joacă un fotbal bun. Are jucători de calitate la mijloc, iar cei din atac sunt rapizi și periculoși.

E o plăcere să-l vedem pe Modric pe teren. Este un exemplu pentru toți, datorită comportamentului său. Cine iubește fotbalul, vrea astfel de jucători pe teren", a declarat, într-o conferință de presă, selecționerul Argentinei, Lionel Scaloni.

"Dacă vom câştiga, va fi cel mai mare meci din istoria noastră"

"Faptul că suntem din nou în semifinale este un succes extraordinar pentru noi, dar vrem mai mult. Suntem între cele mai bune patru echipe din lume. Este un succes extraordinar pentru Croaţia, să obţină acest lucru în două Cupe Mondiale consecutive. Dar ne dorim mai mult, chiar dacă jucăm cu marea Argentina, condusă de Messi.

Ei au mai multă presiune asupra lor decât noi. Sunt optimist din fire. Am încredere în jucătorii mei, în calităţile lor şi în forţa lor de caracter. Să repeţi o astfel de ispravă patru ani mai târziu cu o nouă echipă, este incredibil, un mare succes. Dacă vom câştiga mâine, va fi cel mai mare meci din istoria noastră. Nu îmi puteam imagina să conduc Croaţia în două Cupe Mondiale şi să joc o finală. Dar sunt fericit pentru că am avut această şansă. Sunt mândru de ceea ce am făcut, de Croaţia şi de jucătorii mei. Să fiu selecţionerul Croaţiei a fost unul dintre visele mele, dar nu puteam să visez la ce se întâmplă acum", a spus selecționerul Croației, Zlatko Dalic.

Argentina - Croația, echipele probabile:

Argentina: E. Martinez - Romero, Otamendi, L. Martinez - Molina, De Paul, Fernandez, Mac Allister, Tagliafico - Messi, Alvarez.

Croația: Livakovic - Juranovic, Lovren, Gvardiol, Sosa - Modric, Brozovic, Kovacic - Kramaric, Petkovic, Perisic.

Cine va arbitra meciul Argentina - Croația

La meciul Argentina - Croația, FIFA a delegat o brigadă de arbitri din Italia. La centru se va afla Daniele Orsato, iar asistenți vor fi Ciro Carbone și Alessandro Giallatini.

NEWS ALERT Lovitură grea pentru Ianis Hagi! Anunțul făcut de scoțieni

Croația a eliminat Brazilia de la Campionatul Mondial într-un meci de infarct pe stadionul Educational City, în sferturile de finală. Jocul a fost transmis în format Live Score pe ȘtirileProTV.ro.

Selecţionata Argentinei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins Olanda cu scorul de 4-3 la loviturile de departajare, vineri seara, pe Lusail Stadium din Al Daayen, într-un meci terminat la egalitate, 2-2.

Croația a învins Japonia la loviturile de departajare. Portarul croat a apărat trei penaltiuri

Croația a învis Japonia la loviruile de departajare, în optimile de finală alei Cupei Mondiale. Portarul Dominik Livakovic a apărat trei penaltiuri.

Argentina s-a calificat în sferturi la Campionatul Mondial de fotbal după ce a învins Australia cu scorul de 2-1

Argentina a învins Australia cu scorul de 2 la 1 pe arena Ahmad Bin Ali Stadium, în optimile de finală ale Cupei Mondiale.

Polonia - Argentina 0-2, Arabia Saudită - Mexic 1-2. Messi și Lewandowski s-au calificat împreună în optimi din Grupa C
Cătălin Cîrstoiu: „Nu sunt în incompatibilitate. La Anemona Med mi-am ajutat colegi”

Medicul Cătălin Cârstoiu, candidatul comun al PSD și PNL pentru Primăria Capitalei a declarat că mandatul său este pe masa coaliției. Liderii celor două partide i-au cerut să lămurească acuzațiile de incompatibilitate.

Statele membre NATO au ajuns la un acord privind Ucraina. Decizia anunțată de Jens Stoltenberg

Statele membre NATO au ajuns la un acord cu privire la trimiterea de sisteme de apărare antiaeriană suplimentare în Ucraina, printre care baterii de rachete Patriot, a anunţat, vineri, secretarul general al Alianţei Nord-Atlantice, Jens Stoltenberg.

Trei dintre avioanele de luptă F-16 cumpărate de MApN din Norvegia au ajuns în România. GALERIE FOTO

Ministerul Apărării Naţionale anunţă că vineri trei aeronave F-16 Fighting Falcon achiziţionate de România de la Regatul Norvegiei au aterizat în Baza 71 Aeriană „General Emanoil Ionescu", de la Câmpia Turzii, în vederea dotării Escadrilei 48 Vânătoare.