Traieste intr-un paradis, dar risca sa fie "dat afara". Povestea unui Robinson Crusoe modern

60606070

Un barbat care duce o viata idilica pe o insula pustie risca sa piarda acest “paradis terestru”, dupa ce autoritatile vor sa-l evacueze. El este poreclit "Robinson Crusoe al Australiei".

David Glasheen, in varsta de 60 de ani, traieste singur pe insula Restoration, de langa Australia, din anul 1993.

Atunci el a pierdut la bursa peste 10 milioane de dolari australieni, iar casnicia lui a luat sfarsit.

S-a mutat pe aceasta insula pustie, insotit doar de cainele sau, Quasi.

Barbatul este fericit aici, mananca peste, crabi, banane si alte fructe locale, isi cultiva singur legume si chiar stie sa faca bere.

Nu este complet rupt de lume, deoarece are o conexiune la Internet, alimentata de energia solara si chiar si-a cautat o partenera, pe un site matriomonial.

Nu as avut insa noroc, pentru ca viata pe insula pustie este grea pentru cineva obisnuit cu confortul.

Acum insa, David ar putea fi obligat sa plece de pe insula, pentru ca nu a respectat clauza impusa de autoritatile australiene: sa construiasca aici un complex turistic in valoare de 200.000 de dolari.

Barbatul a acordat un interviu publicatiei The Telegraph, cerand sprijin pentru gasirea unui avocat, care sa conteste decizia instantei.

Intrebat ce va face daca va fi obligat sa plece de pe insula, David a declarat simplu: “N-am idee. Nu ma gandesc la asta. Eu traiesc clipa de acum. Maine as putea sa fiu mort”.

(sursa foto: Brian Cassey)
 

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Fenomen ciudat in Marea Britanie. Pasarile dispar fara urma in "Triunghiul Bermudelor din Yorkshire"

Un fenomen ciudat are loc intr-o campie din York, unde pasarile par sa dispara pentru totdeauna. Locul a fost poreclit “Triunghiul Bermudelor din Yorkshire.”

Google Street View, "arma" prin care un pusti de 14 ani a devenit mai util decat politia din Anglia

Un copil de 14 ani din Marea Britanie a reusit sa fie mai istet decat politistii care au anchetat furtul unei rulote.

Ramasitele regelui Richard al III-lea ar putea fi sub aceasta parcare din Marea Britanie

Autoritatile din Marea Britanie cauta ramasitele regelului Richard al III-lea sub o parcare din Leicester. Ultimul monarh britanic a fost omorat in batalia de la Bosworth, penultima lupta din Razboiul celor Doua Roze.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.