JO 2024. Sabrina Maneca Voinea, locul 8 în finală la bârnă, după ce a căzut de două ori. Cine a luat aurul olimpic. FOTO

Românca Sabrina Maneca Voinea s-a clasat pe locul 8, ultimul, în finala de la bârnă din concursul de gimnastică artistică, luni, la Jocurile Olimpice de la Paris, în care s-a impus italianca Alice D'Amato.

Sabrina Maneca Voinea (17 ani) a căzut de două ori de pe bârnă, într-o finală marcată de ratări (Biles, Soares), fiind notată cu 11,733.

Gimnasta română, care are la Paris un loc 7 cu echipa, mai are o şansă la medalie la JO 2024, tot luni, la sol (15:23), finală în care este calificată şi Ana Maria Bărbosu.

Italianca Alice D'Amato a obţinut medalia de aur, cu 14,366, argintul a revenit chinezoaicei Yaqin Zhou, 14,100 puncte, în timp ce bronzul a fost cucerit de o altă italianca, Manila Esposito, cu 14,000.

Pentru D'Amato este a doua medalie la JO de la Paris, după argintul obţinut cu echipa.

România nu a mai obţinut o medalie olimpică la gimnastică artistică din 2012 (Londra), când Sandra Izbaşa câştiga aurul la sărituri, Cătălina Ponor cucerea argintul la sol, iar echipa feminină a României lua bronz.

Clasamentul finalei de la bârnă: 1. Alice D'Amato (Italia) 14,366 2. Yaqin Zhou (China) 14,100 3. Manila Esposito (Italia) 14,000 4. Rebeca Andrade (Brazilia) 13,933 5. Simone Biles (SUA) 13,100 6. Sunisa Lee (SUA) 13,100 7. Julia Soares (Brazilia) 12,333 8. Sabrina Maneca Voinea (România) 11,733