Anexele construite ilegal ale unei biserici din Constanța, demolate cu scandal. O enoriașă s-a pus în fața buldozerului

×
Publicitate

A fost scandal miercuri dimineață în curtea unei biserici din Constanța. Câteva clădiri ridicate fără autorizație, un gard și clopotnița au fost demolate de muncitori ai primăriei.  

Preotul paroh și enoriașii au încercat să se opună deciziei, dar fără succes. Preoții Bisericii Sfântul Antonie cel Mare din Constanța sunt revoltați că, după 22 de ani, clădirile construite ilegal sunt demolate cu buldozerele.

Radu Herțeg, preot: „Am primit abia alaltăieri o hârtie, o decizie dată de demolare. Și astăzi văd că se pune în practică, s-a pus dispoziția de demolare, fără a ne înștiința că vin astăzi la ora asta. În clădire se țineau slujbe mai ales în timpul sezonului rece pentru că spațiul mai mic era mai ușor de încălzit”.

„ - Faceți ce doriți, noi ne facem treaba înăuntru, în biserică. Noi nu ieșim din biserică, că avem slujbă. Bine?
- Lucrurile vi le punem în biserică?
- Nu știu, le lăsați unde sunt.
- Aici sunt niște lucrări ilegale care trebuie desființate//
- Părinte, noi dorim să vă ajutăm, să vă luăm lucrurile, să vi le punem în biserică. Ne indicați un loc unde să vi le punem la adăpost?
- Eu încă consider că este un abuz. Sun și la poliție acum să vină toată lumea aici
”.

În locul anexelor demolate se va amenaja un parc

Enoriașii au încercat să se opună și să blocheze accesul utilajelor.

Enoriașă: „Aș putea și eu, în calitate de enoriaș care a dat bani pentru construirea unui astfel de edificiu, să văd hârtia în baza căreia se face această demolare? A fost comunicat de Parohie. Nu a fost comunicat, avem termen 15 zile să contestăm”.

La un moment dat, spiritele s-au încins, iar o femeie s-a așezat în fața construcției pentru a împiedica demolarea ei. A fost dată la o parte de polițiști.

– Vă rog, nu puneți mână pe mine!
-Lăsați-ne să ne facem treaba!
-Luați mâna! Stai, domnule!
”.

În cele din urmă, terenul a fost eliberat, iar acolo se va amenaja un parc, spun reprezentații primăriei.

Articol recomandat de sport.ro
Ce s-a ales de fosta campioană US Open, după divorțul de Jozy Altidore, fostul atacant al lui Sunderland și Villarreal
Ce s-a ales de fosta campioană US Open, după divorțul de Jozy Altidore, fostul atacant al lui Sunderland și Villarreal
Citește și...
Controale ample în piețe și supermarketuri înainte de Paște. Peste 1 milion de euro amenzi

Inspectorii de la Protecția Consumatorului și ai Autorității Sanitar Veterinare anunță că au controlat peste 3.000 de piețe și supermarketuri din toată țara. 

Românii din diaspora și-au anulat vacanțele de Paște din România, din cauza scumpirilor carburanților. Prețurile s-au dublat

Românii care muncesc în străinătate își anunță rând pe rând rudele că nu ajung acasă de Paște. Biletele de avion costă enorm și pot să fie și o mie de euro pentru doi părinţi cu doi copii, care vin din Italia sau din Spania.

Un cetățean turc, reținut în Mehedinți cu 30 de kilograme de droguri de mare risc. Substanțele erau ascunse într-un TIR

Un cetăţean turc a fost reţinut după ce a fost prins în Mehedinţi cu aproximativ 30 de kilograme de cocaină depozitate într-un TIR.

Recomandări
Măsurile luate de Ilie Bolojan pentru criza combustibililor: Guvernul nu are niciun beneficiu de pe urma creşterii preţurilor

Premierul Ilie Bolojan explică, sâmbătă, măsurile luate de Guvern privind criza combustibililor, el arătând că Executivul acţionează în limita posibilităţilor pe care le are ca urmare a deficitelor bugetare foarte mari din anii trecuţi.

De Paștele Catolic, Donald Trump a dat Iranului încă un ultimatum de 48 de ore: „Vom dezlănțui iadul asupra lor"

Președintele american a avertizat sâmbătă, într-o postare pe Truth Social, că Statele Unite vor „dezlănțui iadul" asupra Iranului dacă Teheranul nu ajunge la un acord cu Washingtonul sau nu redeschide Strâmtoarea Ormuz în termen de 48 de ore.

Cum ar fi apărut oferta-surpriză la carburanți. Reacțiile șoferilor care au apucat să alimenteze la cel mai mic preț din țară

Carburanții s-au scumpit din nou sâmbătă, după câteva zile în care am văzut și reduceri la benzinării. Ba chiar la unele stații s-au format și cozi, după ce motorina premium și benzina s-au ieftinit nesperat de mult, dar pentru scurt timp.